PRL-owska rzeczywistość, zdominowana była przez scentralizowane zarządzanie i rozbudowaną strukturę urzędową. W okresie Polski ludowej działało wiele masowych organizacji społecznych, co sprzyjało powstawaniu licznych skrótów, które z jednej strony ułatwiały komunikację, a z drugiej stanowiły specyficzny kod językowy tej epoki. Funkcjonowały one zarówno w codziennym użytku, a także były przywoływane w prasie, radiu i telewizji. Skróty nie tylko ułatwiały komunikację, ale także nadawały specyficzny, "urzędowy" ton rzeczywistości, będąc jednocześnie śladem złożonej i często absurdalnej struktury tego okresu. Do dziś funkcjonują one w świadomości Polaków jako charakterystyczne symbole tamtych czasów. Pamiętasz je wszystkie? Jeśli tak, koniecznie sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!
Quiz
Quiz. Skróty z czasów PRL-u. Wiesz, co oznacza GS, PGR i inne? Idziemy o zakład, że nie znasz odpowiedzi na 11. pytanie!
2024-12-11
8:56
W czasach PRL (Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej) skróty i akronimy były nieodłącznym elementem języka codziennego, biurokracji i propagandy. Do dziś funkcjonują w świadomości wielu z nas i nierozłącznie kojarzą nam się z czasem komunizmu. Jeśli żyliście w tamtym okresie, z pewnością poradzicie sobie z naszym quizem.
Historia ze Sławomirem Koprem
Najwięksi AMANCI PRL. Historia z Koprem