Pyton tygrysi - jest jadowity? Jak zabija? Takie pytania pojawiają się w ostatnim czasie wśród wielu Polaków. Jest to spowodowane doniesieniami z Warszawy. W stolicy najprawdopodobniej grasuje ogromny wąż. O jego obecności świadczy chociażby odnaleziona niedawno wylinka, czyli złuszczona, wierzchnia warstwa skóry, którą zrzuciło zwierze. Pyton tygrysi to drapieżnik. Warto więc dowiedzieć się więcej o zagrożeniu, jakie może stwarzać.
Pyton tygrysi - jak zabija?
Pożywieniem pytona tygrysiego są głównie ssaki. W naturze poluje na myszy, szczury, króliki, ptaki czy mniejsze zwierzęta parzystokopytne. Jak pyton tygrysi zabija swoje ofiary? To tak zwany "dusiciel". Wąż oplata się wokół ofiary, i ściska dzięki swoim potężnym mięśniom. Schwytane zwierze umiera z braku powietrza.
Pyton tygrysi nad Wisłą. O co chodzi? Czy jest niebezpieczny?
Pyton tygrysi jest jadowity?
Pyton tygrysi nie posiada zębów jadowych, jak na przykład znana w Polsce żmija. Nie jest więc jadowity. Mimo to, jego szczęka wyposażona jest w rząd ostrych, zakrzywionych zębów. Są mu one pomocne w przełykaniu (zapobiegają wysunięciu się zdobyczy z paszczy). Gdy poczuje się zagrożony, może jednak próbować ugryźć, a to na pewno nie byłoby przyjemne. Na szczęście, jak zaznaczają specjaliści, trudno jest go sprowokować.
Roczny chłopiec został łowcą wężów! Zobacz szokujące zdjęcia
Pyton tygrysi - czy jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy pyton tygrysi stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców Warszawy? Adam Hryniewicz, specjalista z herpentarium warszawskiego zoo, powiedział dla Polskiej Agencji Prasowej, że wąż poluje raczej na mniejsze zwierzęta, bo tylko takie może przełknąć w całości. Ludzie nie powinni się więc czuć szczególnie zagrożeni. Nie znaczy to jednak, że nie powinno się, na przykład podczas spacerów, zwracać uwagi na małe dzieci i zwierzęta domowe.
Warto też pamiętać, że pyton tygrysi to gatunek chroniony. Nie wolno więc wyrządzać mu krzywdy, a jego zauważenie należy zgłosić służbom miejskim.