Jakie będą pytania na maturze ustnej 2023? Zagadnienia na ustną maturę z polskiego w nowej formule opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Warto zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi. Im wcześniej maturzyści je przeczytają i zaczną przyswajać, tym lepiej. Maturzyści 2023 mogą powoli zaczynać naukę do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu. Czeka ich odrobinę inny egzamin, niż ten, który pisali ich poprzednicy. Plusem tego, że Matura 2023 odbędzie się w nowej formule, jest to, że pytania na egzamin dojrzałości z języka polskiego są jawne. Dzięki temu uczniowie mogą spokojnie przygotować się do tego, co czeka ich w maju 2023. Próg, który musi uzyskać maturzysta, aby zdać maturę z ustnego polskiego, to 30%.
Matura z języka polskiego 2023 - zmiany. Znacznie wzrosła liczba obowiązkowych lektur!
Matura ustna 2023 - jak będzie wyglądała?
Matura ustna 2023 z języka polskiego będzie nieco inna niż te, z którymi mierzyli się maturzyści z poprzednich roczników. Zmiany na maturze 2023 z języka polskiego dotyczną nie tylko części pisemnej, ale również ustnej. Zdający będą losowali specjalnie przygotowany zestaw egzaminacyjny. Będzie się on składał z dwóch zadań. W pierwszym znajdą się zagadnienia sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej. Z kolei drugie będzie dotyczyło zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem. Maturzyści będą musieli omówić je na podstawie dołączonego materiału składającego się z tekstu literackiego, nieliterackiego albo ikonicznego.
Matura 2023 - język polski
Każdy maturzysta, po wylosowaniu zestawu będzie miał 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi, która będzie trwała 10 minut. Uczeń wygłosi wypowiedź monologową na pytania, które znalazły się w wylosowanym zestawie. Na końcu, przez 5 minut, maturzysta odpowiadać będą na zadawane przez egzaminatora pytania.
Matura ustna 2023 - pytania
Na stronie CKE opublikowane zostały jawne pytania do matury ustnej z języka polskiego 2023. Przedstawiamy jej skróconą listę. Zagadnienia dotyczą lektur szkolnych. Pełna lista jawnych pytań egzaminacyjnych, wraz z Aneksem 2023, znajduje się na stronie cke.gov.pl
Biblia
- Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Jak człowiek może się zachować w obliczu cierpienia? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jan Parandowski, Mitologia
- Jaki obraz ludzkiego losu kreuje literatura? Omów zagadnienie na podstawie mitu o Syzyfie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Motyw matczynej miłości. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Demeter i Korze z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Rola Fatum w świecie starożytnym. Omów zagadnienie na podstawie mitu o rodzie Labdakidów z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Homer, Iliada (fragmenty)
- Konflikty jako źródło literackiego obrazu wojny. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Cierpienie i heroizm jako dwa aspekty postawy człowieka w zmaganiu z losem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty)
- Relacje z Bogiem i światem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich
- Tragiczny los jednostki i zbiorowości jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Motyw władzy w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
William Szekspir, Makbet
- Moralna odpowiedzialność za czyny. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Wina jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Literacki wizerunek tyrana. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
CKE matura próbna 2022 - zadania załamały uczniów. Tak wyglądał arkusz pokazowy!
Adam Mickiewicz, Dziady część II
- Sprawiedliwość i moralność w kulturze ludowej. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Relacje między światem realnym i fantastycznym. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Kara za popełnione winy jako podstawa sprawiedliwości ludowej. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Bolesław Prus, Lalka
- Obowiązki jednostki wobec zbiorowości. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Jaką rolę odgrywa majątek i pochodzenie w relacjach międzyludzkich? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Sławomir Mrożek, Tango
- Konflikt idei społecznych. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka.W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
- Problem upadku wartości. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka.W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie
- Literacki obraz stanu wojennego. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Profesor Andrews w Warszawie Olgi Tokarczuk. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.