Przed aplikowaniem do szkoły wyższej warto ocenić swoje szanse dostania się na wymarzoną uczelnię. Każda uczelnia prowadzi swój własny system przyznawania punktów, choć większość uczelni posługuje się standardowym algorytmem, którego wzór przybliżamy tegorocznym maturzystom. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto poznać wymagania konkretnej uczelni. Poszczególne szkoły podają na swojej stronie przelicznik, który posłuży uczniom do obliczenia punktów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile punktów na studia 2022? Ten próg trzeba przekroczyć!
Studia 2022 - jak przeliczyć punkty na studia?
Przelicznik punktów może okazać się bardzo pomocny dla tegorocznych maturzystów, którzy stoją przed poważną decyzją związaną z wyborem studiów. Co prawda każda uczelnia ma swoje własne zasady przyjmowania na studia i kwalifikowania kandydatów, ale na stronach większości uczelni znajdziemy przelicznik, który ułatwi zadanie każdemu maturzyście. Większość uczelni korzysta z tak zwanego "systemu wagowego" - to oznacza, że punkty z konkretnego przedmiotu zdawanego na maturze mnoży się przez określoną wartość, np.:
- 0.30 mnoży się przez liczbę punktów z języka polskiego
- 0.20 mnoży się przez liczbę punktów zdobytych z matematyki
- 0,20 mnoży się przez liczbę punktów z języka obcego
- 0,30 mnoży się przez liczbę punktów z każdego innego przedmiotu
W przypadku zdawania przedmiotów rozszerzonych liczba zdobytych punktów mnoży się przez wyższą wartość. Na niektórych uczelniach bywa tak, że 1 punkt kwalifikacyjny równa się 1 punktów zdobytemu na maturze rozszerzonej. Warto odwiedzać strony swoich przyszłych uczelni, ponieważ niektóre z nich udostępniają kalkulator, który w łatwy sposób przelicza punkty zdobyte na maturze.