Przestępcy coraz częściej korzystają z technologii i wykorzystują wizerunki instytucji publicznych, banków, firm kurierskich czy serwisów aukcyjnych. Ich strony są dopracowane, często zawierają prawdziwe logo i profesjonalną grafikę, przez co trudno je odróżnić od oryginałów. I niestety, są skuteczni. W kilka minut potrafią wyczyścić konto bankowe albo zdobyć dostęp do twoich danych logowania.
To nie pierwszy raz, gdy cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje państwowe. Już wcześniej straszyli mandatami, niedopłatami za prąd, zaległościami celnymi czy nieodebranymi paczkami. Teraz na celowniku są osoby rozliczające się z fiskusem, więc praktycznie każdy z nas. Przestępcy liczą na stres, pośpiech i brak czujności.
Zobacz też: Niedziele handlowe w kwietniu 2025. Będą aż 2 okazje, by zrobić zakupy
Fałszywy SMS od komornika 2025
Coraz więcej osób dostaje podejrzane wiadomości od nadawcy o nazwie "WINDK_GOVPL". Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka wygląda to poważnie. W wiadomości znajduje się link do strony, która łudząco przypomina oficjalną witrynę Ministerstwa Finansów. Po kliknięciu trafiamy na informacje o rzekomym zadłużeniu i ostrzeżenie przed egzekucją komorniczą. Żeby było bardziej wiarygodnie, podany jest numer referencyjny sprawy, a do zapłaty tylko kilka kliknięć.
Jednak metody płatności typu przelew czy Google Pay są "tymczasowo niedostępne z powodu prac technicznych”. Do dyspozycji zostają jedynie płatności BLIK i kartą, czyli te, które umożliwiają oszustom szybki dostęp do twoich pieniędzy lub danych karty.
Nie tylko wiadomości o zaległościach podatkowych powinny wzbudzić czujność. Oszuści wysyłają także SMS-y dotyczące rzekomych niedopłat za energię, opłat celnych, aktualizacji aplikacji bankowej czy konieczności potwierdzenia danych.
Zasada jest jedna, jeśli wiadomość wygląda dziwnie, lepiej jej nie ufać.
Zobacz galerię: Michał Sobierajski był uczestnikiem "The Voice of Poland". Nagle zniknął z mediów. Teraz wyznał, że został oszukany