Przesilenie zimowe 2018 - co to jest? Kiedy wypada? Odpowiedzi na te pytanie powinien znać każdy. To wydarzenie przypada zawsze przed świętami Bożego Narodzenia i wyznacza początek astronomicznej zimy. W wielu kulturach dzień przesilenia zimowego był też okazją do świętowania. Na ESKA.pl znajdziecie najważniejsze informacje na ten temat.
Czym jest przesilenie zimowe?
Przesilenie zimowe, zwane też przesileniem grudniowym, to moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej. W praktyce oznacza to najkrótszy dzień w roku dla mieszkańców półkuli północnej.
Zjawiska astronomiczne 2019 - KALENDARZ. Co zobaczymy na niebie?
Po przesileniu dzień zaczyna się stopniowo wydłużać. Z tego powodu czas przesilenia zimowego był (a w niektórych miejscach wciąż jest) świętem odradzania się słońca.
Przesilenie zimowe 2018 - data
Przesilenie zimowe zawsze wypada w grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Z powodu długości roku słonecznego i stosowania lat przestępnych, przesilenie może wypadać 21 lub 22 grudnia. Jak jest w 2018? Data tegorocznego przesilenia zimowego to 21 grudnia. Będzie to pierwszy dzień zimy na półkuli północnej.