Główną częścią nadchodzącego wkrótce wydarzenia są wystawy przygotowane przez zaproszone galerie z całego świata i Polski, ze szczególnym naciskiem na gości z Europy Środkowej i Wschodniej. Wspólnie z organizacją NADA (New Art Dealers Alliance) z Nowego Jorku organizatorzy Villa Warsaw - Michał Kaczyński, Marta Kołakowska i Joanna Witek-Lipka - w ramach naboru do pierwszej edycji wydarzenia wyselekcjonowali 44 podmioty uczestniczące, które zaprezentują w Warszawie kilkadziesiąt osób tworzących sztukę współczesną.
Wspólna wystawa w przestrzeniach zabytkowej willi wykreuje dialog między pracami artystów i artystek, a wyjątkowym duchem tego miejsca. W ramach festiwalu będziemy mogli zobaczyć między innymi grupę rzeźbiarską Paweła Althamera, „Astronauci”, 2023 –są to rzeźby z aluminium przedstawiające postaci astronautów w naturalnej wielkości, prace będą wystawione w ogrodzie Willi.
Karolina Mełnicka, specjalnie dla NADA Villa Warsaw przygotowała serię prac ze szkła o tytule „Mud After”, 2024. Prace przedstawiają nakładające się na siebie odciski stóp, które mogły powstać podczas tańca. Szkło pochodzi z recyclingu rozbitych butelek. Olaf Brzeski przedstawi rzeźbę zatytułowaną „Wampir” z 2023 roku – to duża ceramiczna głowa, która zostanie umieszczona w sercu marmurowych schodów. Dzieło harmonijnie współgra z neobarokową architekturą pałacu, podkreślając jego majestatyczny charakter. (Galeria Raster, Warszawa, PL). Gvantsa Jishkariani, zaprezentuje dzieło „Historia Bólu”, 2023 – to gobelin stworzony przez młodą gruzińską artystkę, nasycony wrażliwością na współczesne problemy społeczno-polityczne (Galeria The Why Not, Tbilisi, GE).
Yalda Afsah, niemiecko-irańska artystka, przedstawia pracę wideo zatytułowaną 'SSRC' z 2022 roku. Link do opisu i krótkiej zapowiedzi wideo znajduje się tutaj: https://yaldaafsah.com/project/ssrc/ (Galeria KIN, Bruksela, BE).
Wśród uczestników znajdują się również galerie, które brały udział w poprzednich edycjach Villa Raster i są obecne na rynku sztuki od ponad 20 lat: Jocelyn Wolff z Paryża prezentujący prace Santiago de Paoli, galeria Zero... z Mediolanu z pracą wideo Yuri’ego Ancarani, a także berliński Plan B z wyborem najnowszych prac Cipriana Mureșana oraz neon „Pełny Żołądek Pusty Księżyc”, 2013-2024 Flaviu Cacoveanu, który zostanie pokazany na przednim balkonie budynku.
Całość uzupełni także bogaty program towarzyszący, który będzie można oglądać przez wszystkie 4 dni festiwalu.
Wystawa jest czynna od czwartku do niedzieli w godzinach: czwartek, 16 maja godziny 15-19, 17-19 maja (piątek-niedziela) 12-19. Wstęp wolny.
Więcej informacji o programie oraz galeriach uczestniczących w NADA Villa Warsaw: newartdealers.org/warsaw