Protest policji 2018 trwa już od lipca. To właśnie wtedy mundurowi zrzeszeni w związkach zawodowych przedstawili swoje postulaty. Skutki protestu policji da się już odczuć w całym kraju. Sytuacja niedługo może się przerodzić w kryzys! Warto wiedzieć, czemu strajkują policjanci i jak wygląda ich protest.
Protest policji 2018 - czego domagają się mundurowi?
Protest policji rozpoczął się w lipcu 2018. Mundurowi nie zgadzali się na obowiązujące przepisy dotyczące wynagrodzeń i emerytur. Obecnie domagają się spełnienia 6 postulatów:
- Podwyżka w wysokości 650 zł dla każdego funkcjonariusza
- Rozpoczęcie prac nad przywróceniem zasad przechodzenia na emeryturę sprzed 2013 r. (emerytura po 15 latach służby)
- Odmrożenie waloryzacji pensji (dostosowanie wysokości wynagrodzeń do kosztów życia)
- Pełne wynagrodzenie za nadgodziny i służbę w dni wolne od pracy
- Zrównanie statusu emerytalnego funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku, z tymi, których przyjęto przed tą datą
- Przywrócenie pełnej wypłaty za czas na zwolnieniu lekarskim nieprzekraczającym 30 dni
Do protestujących policjantów przyłączyli się pracownicy Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.
Jak wygląda protest policji 2018?
W ramach strajku policjanci już od lipca nie karzą mandatami. Funkcjonariusze udzielają tylko pouczeń. Więcej o tym przeczytacie klikając w poniższy odnośnik.
Policja przestanie wystawiać mandaty! Dlaczego?
Kolejnym działaniem strajkujących policjantów jest masowe branie zwolnień lekarskich. Akcję w żartobliwy sposób nazwali 'psią grypą'. Przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
PSIA GRYPA - co to jest? O co w tym chodzi?
Konsekwencje tych działań już można odczuć. Na ulicach w całej Polsce zaczęło brakować patroli, a w wielu komisariatach występują trudności ze zgłoszeniem przestępstw i wykroczeń. Nie oznacza to jednak, że policja przestanie interweniować w poważnych sytuacjach.
MSWiA prowadzi negocjacje z protestującymi policjantami.