Prima Aprilis to okazja do robienia kawałów, za które nikt się nie obrazi. Skąd bierze się ta tradycja? Prima aprilis zaczęło być popularne w późnym średniowieczu. Niektórzy twierdzą, że chodziło o przejście z kalendarza juliańskiego na gregoriański. Wedle tego pierwszego, nowy rok zaczynał się niekiedy 1. kwietnia. Po zmianie, gdy początek roku zaczął wypadać 1. stycznia, wiele osób wciąż kultywowało dawną tradycję wierząc, że rok zaczyna się na początku kwietnia. Zaczęto ich w końcu nazywać kwietniowymi głupcami i stroić sobie z nich żarty. Do naszego kraju obyczaj przywędrował z Europy zachodniej mniej więcej w XVI wieku. Tradycja trwa do dziś.
Prima aprilis - skąd wziął się zwyczaj żartowania 1. kwietnia?
Prima Aprilis 2022 - żarty dla dzieci i rodziców
Nie masz jeszcze pomysłu, jakie żarty zrobić 1 kwietnia? Oto kilka naszych pomysłów:
Cukier czy sól?
To prawdopodobnie największy klasyk Prima Aprilis, ale niemal zawsze się sprawdza! Zamienienie cukru w cukierniczce na sól może komuś obrzydzić poranną kawę lub herbatę. Na pewno nie będzie jednak wątpliwości, że to 1 kwietnia!
Zegarkowy psikus
Wyobrażacie sobie, jakie zamieszanie w domu wywołałoby zaspanie do szkoły lub pracy? Łatwo to upozorować! W nocy wystarczy przestawić wszystkie zegarki w domu i ktoś może pomyśleć, że wstał godzinę za późno.
Nocne zmiany wyglądu
Twoja mama codziennie rano robi makijaż? Możesz jej pomóc. Niech obudzi się już z pełnym make-upem! Kiedy śpi można jej namalować wąsy lub pomalować usta na szalony kolor. Rano, kiedy spojrzy w lusterko, może się wystraszyć.
Mleko ufoludka
Co wy na to, aby przy porannym śniadaniu ktoś nalał z kartonu zielonego mleka? To proste zadanie. Wystarczy dodać do napoju odrobinę barwnika lub matchy i potrząsnąć. A rano będzie zaskoczenie!
Balon w toalecie
Często robionym żartem jest też umieszczenie napompowanego balona w muszli toaletowej. Dodatkowo można napompować go helem, przez co po otworzeniu klapy poleci on do góry. Kto pogardzi takim porannym widowiskiem?