Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami, a chrześcijanie już przygotowują się do świętowania zmartwychwstania Chrystusa, który według Ewangelii wstał z grobu w trzeci dzień po ukrzyżowaniu. To wydarzenie jest dla chrześcijan zapewnieniem o istnieniu życia wiecznego. To niezwykle radosne święto i najważniejsze w życiu wiernych. Wielkanoc katolicka i prawosławna nieco różnią się od siebie. Przede wszystkim odbywają się w różnych terminach. Katolicy bowiem stosują się do kalendarza gregoriańskiego, natomiast prawosławni, do kalendarza juliańskiego, czyli słonecznego. Katolicka Wielkanoc wypada tydzień po wiosennej pełni Księżyca, co oznacza, że w tym roku będzie to niedziela i poniedziałek, 9 i 10 kwietnia 2023. A co z Wielkanocą prawosławną?
ZOBACZ TAKŻE: Prezent na Wielkanoc dla dziecka. Najtrafniejsze upominki
Polecany artykuł:
Wielkanoc prawosławna 2023 - kiedy wypada? [DATA]
Woskresienije Christowo - to tak nazywa się zmartwychwstanie Pańskie. To święto bywa określane również Paschą lub Paschą Chrystusową. Według juliańskiego kalendarza w tym roku prawosławna Wielkanoc przypada na niedzielę 16 kwietnia 2023, czyli dokładnie tydzień po świętach katolickich.
Wielkanoc prawosławna 2023 - zwyczaje i tradycje
Przygotowania do świąt Wielkiej Nocy rozpoczynają się wraz z Wielkim Postem. Jest to 40-dniowy okres rezygnacji z takich produktów spożywczych jak nabiał, mięso i białe pieczywo. Z kolei w Wielki Piątek obowiązuje "ścisły post" - to oznacza, że nie powinno się spożywać żadnych pokarmów, a nawet płynów. Podobnie, jak u katolików na Palmową Niedzielę przygotowuje się ozdobne gałązki, a przed świętami maluje jajka. Barwi się je na czerwono, ponieważ symbolizuje to krew Chrystusa. Im więcej pisanek pojawi się na wielkanocnym stole, tym lepiej dla domowników, ponieważ większa pomyślność będzie spływała na nich przez cały rok. Na stole pojawia się również pascha - jest to potrawa z utartego z masłem białego sera połączonego z żółtkami i bakaliami. W kościele prawosławnym kultywowany jest również zwyczaj obwieszczania zmartwychwstania Chrystusa poprzez uderzenia w dzwon. Każdy może wejść na dzwonnicę, aby ogłosić dobrą nowinę. Ten zwyczaj szczególnie uwielbiany jest przez dzieci.