Prawo jazdy

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prawo jazdy - już nie musisz go mieć przy sobie! Wielka zmiana wchodzi w życie

2020-12-05 11:45

Już niebawem wejdzie w życie długo wyczekiwana zmiana. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, od kiedy nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy. Chodzi oczywiście o jego fizyczne wydanie. Wystarczy, że kierowca będzie posiadał prawo jazdy w aplikacji mObywatel, które stanowić będzie elektroniczny odpowiednik tego niezbędnego dokumentu. Więcej na ESKA.pl.

Prawo jazdy w wersji elektronicznej zastąpi to w formie tradycyjnej - taką informację podało Ministerstwo Cyfryzacji. Ta zmiana była długo wyczekiwana przez kierowców, a w szczególności wszystkich tych, którzy mają problem z pamiętaniem o zabraniu ze sobą tego niezwykle ważnego dokumentu. Prawo jazdy to w końcu niezbędny dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji od 5 grudnia 2020 roku Polacy nie będą musieli mieć przy sobie jego fizycznego odpowiednika. Wystarczy mPrawo jazdy w aplikacji mObywatel. Resort podał, że z apki korzysta już ponad półtora miliona osób w naszym kraju.

Nowelizację ustawy w kwestii prawa jazdy podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak wynika z nowej treści tego dokumentu, kierowcy nie będą już musieli posiadać przy sobie fizycznego dokumentu. Zamiast prawa jazdy wystarczy aplikacja mobilna mObywatel. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie dane będą się znajdować w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

QUIZ: Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy... sto lat temu? Nie uwierzysz, co to były za przepisy!

Pytanie 1 z 15
Co należy zrobić przy skręcie w prawo?

Prawo jazdy online - od kiedy?

5 grudnia to dzień, w którym będzie można zapomnieć o noszeniu przy sobie prawa jazdy. Oczywiście pod warunkiem posiadania aplikacji mObywatel z dostępna funkcją mPojazd. Aplikacja nie tylko zastąpi kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, prawo jazdy, ale także przypomni o kończącej się polisie OC. Mogą z niej korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.

W Polsce zapłacisz okiem. Zobacz jak | ESKA XD - Mobmania #10