Prawo jazdy 2019 - zmiany, których możemy się spodziewać, były już od dawana planowane przez ministerstwa Infrastruktury i Transportu. Nie zdążono ich jednak wprowadzić w 2018. Jeśli w 2019 system CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) będzie działał prawidłowo, bardzo prawdopodobne, że nowe przepisy wejdą w życie. Warto zadać sobie pytanie o to, jak wpłyną na kierowców, którzy dopiero zdali egzamin.
Prawo jazdy 2019 - tych zmian możemy się spodziewać
Zmiany w prawie jazdy, których możemy się spodziewać w 2019 roku, nie dotyczą samego egzaminu, lecz okresu po otrzymaniu licencji. Większość z tych przepisów ma za zadanie objąć większą kontrolą wszystkich tych, którzy zdali na prawo jazdy.
- 2 lata okresu próbnego - dotyczyć ma tych, którzy pierwszy raz odbierają prawo jazdy kategorii B.
- Możliwe przedłużenie okresu próbnego decyzją starosty.
- Dodatkowe limity prędkości - kierowca, który pierwszy raz odbierze prawo jazdy kategorii B, będą obowiązywać ograniczenia prędkości do 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
- Zakaz podejmowania pracy jako kierowca zawodowy - będzie obowiązywał przez 8 miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy.
- Dłuższy okres jeżdżenia z "zielonym listkiem" - z naklejką będzie trzeba jeździć 8 miesięcy.
- Obowiązkowy kurs dokształcający - miałby dotyczyć zagadnień bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Dodatkowe szkolenie praktyczne - kierowca musiałby je odbyć między 4 a 8 miesiącem od otrzymania licencji. Szkolenie polegałoby między innymi na nauce jazdy w trudnych warunkach.
- 2 lata okresu próbnego dla kierowców z dużą liczną wykroczeń.
Paragon przed płatnością - zmiana przepisów od 2019?
Wielu kierowców może uznać, że te zmiany utrudnią życie. Jednak z punktu widzenia wszystkich użytkowników ruchu drogowego, są one korzystne.