Powrót na uczelnie już w październiku? Na informację dotyczącą odwieszenia zajęć stacjonarnych na uczelniach wyższych czekali wszyscy studenci, którzy właściwie od marca 2020 roku, czyli od początku pandemii, kontynuowali zajęcia w trybie zdalnym. W przeciwieństwie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie wrócili oni do nauki w tradycyjnej formie. Zarówno sesja egzaminacyjna, jak i obrony prac dyplomowych, odbywały się drogą online. Za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Ministerstwo Edukacji i Nauki podało wytyczne dla uczelni w sprawie organizacji roku akademickiego 2021/2022. Z dokumentu wynika, że zajęcia mają odbywać się w trybie stacjonarnym.
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje co do zasady powrót do prowadzenia kształcenia w uczelniach w ich siedzibach w roku akademickim 2021/2022. Ostateczne decyzje w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje rządu - napisano.
Powrót na studia w październiku
W dokumencie podkreślono, że gdyby sytuacja epidemiologiczna uległa pogorszeniu w związku z nadejściem czwartej fali pandemii, brana pod uwagę jest zarówno nauka hybrydowa, jak i zdalna.
W sytuacji zwiększenia zagrożenia epidemicznego może zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym, a w szczególnych przypadkach również powrót do kształcenia zdalnego.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wyższych na sierpień tego roku.
W połowie sierpnia planowane jest uchylenie rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Istotna jest informacja dotycząca legitymacji studenckich. W przypadku uchylenia rozporządzenia w połowie sierpnia legitymacje pozostaną ważne do połowy października. Przedłużyć je trzeba będzie osobiście.