Spis treści
Powrót do szkół 2021 jest w głowach uczniów od kilku miesięcy. Wszyscy są zgodni, że nic nie jest w stanie zastąpić edukacji przed szkolną tablicą i bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Najbardziej niecierpliwią się uczniowie ostatnich klas szkół średnich, a także ostatnich klas szkół podstawowych. Właśnie te grupy osób niebawem staną przed trudnym zadaniem. Pomyślnym napisaniem egzaminu ósmoklasisty i matury. Ministerstwo Edukacji i Nauki w ostatnim czasie postanowiło, w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym, przedłużyć naukę zdalną w klasach 4-8 i w szkołach średnich do 14 lutego. Tym razem jednak wprowadzono istotną zmianę, która dotyczy uczniów, który nie mają warunków, by uczyć się w domu.
Powrót do szkół 2021 - kto może wrócić?
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych do 14 lutego 2021 będą nadal uczyć się zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Do 14 lutego zawieszone jest też nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych. Wynika z nowelizacji rozporządzenia związanego z czasowym ograniczeniem funkcjonowania m.in. szkół, w związku przeciwdziałaniem i zwalczaniem zachorowań.
Są jednak wyjątki, jeśli chodzi o powrót do szkół już teraz. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem:
- Dyrektor ma obowiązek zorganizować lekcje w szkole, czy też umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom klas 4-8 szkół podstawowych i średnich, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą kształcić się na odległość.
- Dotyczy to również uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, a także średnich, którzy nie mogą w domu realizować nauki zdalnej. Dyrektorzy, jeśli uczeń nie ma odpowiednich warunków w miejscu zamieszkania, muszą zapewnić uczniom realizację zajęć na terenie szkoły.
Powrót do szkoły 2021 - testy, sprawdziany
W nowelizacji z 1 lutego, pojawił się również zapis odnośnie tego, że dyrektor placówki ma prawo zorganizować egzaminy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do matury i egzaminu ósmoklasisty. Jest to możliwe, w ramach konsultacji z nauczycielami. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na prośbę dyrektorów szkół. Co więcej, szkoły zawodowe wciąż mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Matura Próbna 2021 - kiedy się odbędzie? Zapadła OSTATECZNA decyzja! [DATA]