zorza polarna

i

Autor: Canva

Astrologia

Potężna eksplozja na Słońcu. Zorza polarna znowu nad Polską!

2023-11-30 10:19

Dla wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć na żywo wspaniałego widowiska jakim jest zorza polarna nad Polską mamy wiadomość napawającą sporym optymizmem - na Słońcu doszło do potężnego wybuchu, który uwolnił bezpośrednio w stronę Ziemi duże ilości plazmy. Wszystko wskazuje na to, że kolejny raz niebo nad naszym krajem będzie wyglądało jak z barwnej pocztówki!

Niespodziewana silna burza magnetyczna i eksplozja na Słońcu sprawiła, że już niedługo, kolejny raz w ciągu ostatnich tygodni, będziemy mieli okazję do podziwiania bajecznej ferii barw na niebie. Zorza polarna zdecydowanie nie jest zjawiskiem typowym dla Polski (wiele osób raczej kojarzy ją ze Skandynawią i kołem podbiegunowym), dlatego jakiekolwiek informacje na temat tego, że kolorowa łuna może pojawić się na niebie nad naszym krajem zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Dla tych, którzy przegapili poprzednie spektakle mamy świetną wiadomość. Zorza polarna nad Polską 2023 pojawi się kolejny raz w grudniu!

Te odkrywcze hity mają 20 lat! Pamiętacie wszystkie?

Zorza polarna w grudniu 2023 - kiedy?

Na stronie polskiastrobloger.pl możemy przeczytać, że w najbliższym czasie niebo może być naprawdę spektakularne. Wszystko ze względu na możliwe wystąpienie silnej burzy kategorii G3, z możliwością podbicia do kategorii G4.

Taka aktywność burzy jest pierwszą w skali, która już gwarantuje obecność zórz polarnych nad Polską, choć wiele ostatnich przypadków podobnych burz pokazuje, że ich zasięg przy kategorii G3 poszerza się poza południe Polski.

Stan gotowości zorzowej obowiązuje od 30 listopada do co najmniej 1 grudnia. Wiele jednak wskazuje na to, że zostanie on przedłużony. Jak oglądać to wyjątkowe zjawisko? Aby podziwiać ferię barw należy pamiętać, że wszystko zależy od warunków pogodowych. Warto pamiętać o tym, że zorza polarna widoczna tylko w nocy, gdy niebo jest ciemne i bezchmurne, a jej kolor i kształt zależą od wysokości i rodzaju atomów, z którymi zderzają się cząstki słoneczne. Największym problemem jest duża faza Księżyca, który dostarczać będzie mocne światło, niezbyt sprzyjające obserwacjom i zdjęciom.