JAKOŚĆ ŻYCIA

Polska to dobre miejsce do życia. Nie wierzysz? Oto 5 powodów

Polska, mimo licznych wyzwań, ma także wiele niezaprzeczalnych zalet. Wysoki poziom życia, bezpieczeństwo czy niski poziom bezrobocia, to atuty, które sprawiają, że nasz kraj z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. Te pozytywne aspekty przyciągają zarówno inwestorów, jak i nowych mieszkańców. Co sprawia, że zarówno Polacy, jak i przybysze z zagranicy chcą budować tu przyszłość?

Z​​​​a KOMUNY dostałam KIEŁBASĘ! NAJPIĘKNIEJSZE chwile w życiu Polaków! | Komentery

Mieszkańcy Polski od lat zmagają się z takimi problemami, jak m.in. drogie mieszkania, wysokie koszty życia czy nie do końca sprawny system ochrony zdrowia. Na szczęście, mamy też niemało powodów do dumy i optymizmu. Polska ma swoje mocne strony, które stawiają ją w czołówce krajów europejskich pod względem jakości życia. Oto pięć argumentów za tym, by postawić na życie w Polsce.

Zadowolenie z życia

Choć w kwestii narzekania nie mamy sobie równych, badania pokazują, że Polacy są ogólnie bardzo zadowoleni z życia. Wskaźnik satysfakcji z życia w Polsce, według badań Eurostatu, utrzymuje się na wysokim poziomie, wynoszącym 7,7 w skali 1-10. Mimo, że w ostatnich latach ten wynik nieco spadł, w tle innych krajów Europy nadal pozostajemy w ścisłej czołówce. Wyprzedzają nas jedynie nieliczne kraje, jak np. Finlandia czy Austria. Co więcej, coraz lepiej oceniamy aspekty społeczne, które jeszcze kilka lat temu były uznawane za słabe punty Polski, jak np. dostęp do kultury, edukacji czy zdrowia.

Niskie bezrobocie

W Polsce od lat nie ma problemów z zatrudnieniem, a odsetek bezrobocia dawno nie był tak niski. W 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła poniżej 3%, co stawia nas wśród liderów Unii Europejskiej. Dla porównania - 2004 bezrobocie w naszym kraju wynosiło rekordowe ponad 18%. Jak osiągnęliśmy tak dobry wynik? To efekt m.in. rozwoju rynku pracy, wzrostu liczby inwestycji zagranicznych oraz dynamicznie rozwijającej się gospodarki, która stwarza nowe miejsca pracy w różnych branżach.

Polacy wreszcie wychodzą z długów

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym poziom zadłużenia osobistego jest naprawdę niski. Zaledwie 5,1% Polaków ma zaległości w płatnościach, takich jak kredyty czy czynsze. Jeżeli te dane was nie przekonują, warto porównać je np. z Grecją, gdzie aż połowa społeczeństwa boryka się z zadłużeniem. Brak problemów finansowych i niskie zadłużenie to wynik mądrego i odpowiedzialnego podejścia do zarządzania domowymi finansami, a także wzrostu poziomu życia.

Coraz mniejsza dysproporcja płac

Choć może trudno w to uwierzyć, Polska osiągnęła znaczący postęp w redukcji luki płacowej. Dane Eurostatu pokazują, że kobiety wciąż zarabiają mniej, niż mężczyźni, jednak różnice nie są już tak duże, jak np. w Szwecji czy Danii. Co ciekawe, w niektórych sektorach kobiety nawet przewyższają mężczyzn pod względem płac.

Bezpieczeństwo

To jeden z kluczowych elementów wpływających na jakość życia w danym kraju. Co ciekawe, w tej kategorii Polska znacząco wyróżnia się na tle innych państw Unii Europejskiej. Wskaźniki przestępczości są w naszym kraju od kilku lat są bardzo niskie - w 2023 roku Polska miała jeden z najniższych poziomów zgłoszeń dotyczących przestępczości na 100 tys. mieszkańców. To sprawia, że Polacy czują się bezpiecznie w swoim otoczeniu, a osoby z innych krajów chętniej decydują się tu zostać.