Eurowizja: polskie piosenki w konkursie nie zawsze były doceniane przez europejską publiczność. Jednak w ostatnich latach Polacy radzą sobie coraz lepiej. Specjalnie dla wszystkich fanów Eurowizji na ESKA.pl przygotowaliśmy krótkie podsumowanie dotychczasowych występów Polaków na Eurowizji. Wszystko zaczęło się od występu Edyty Górniak w 1994 roku. To właśnie wtedy Polska po raz pierwszy dołączyła do organizowanego od 1956 roku konkursu Eurowizji. Pierwszy rok był dla naszego kraju udany. Edyta Górniak piosenką To Nie Ja wyśpiewała sobie drugie miejsce.
Polska na Eurowizji
Później było tylko gorzej. Polacy przez kolejnych pięć lat zajmowali miejsca w drugiej albo i trzeciej dziesiątce konkursu, przez co w 2000 roku Polska nie wystawiła kandydata. Rok później wystąpił Piasek, który zajął 20 miejsce. Przełomem okazał się 2003 rok, kiedy zespół Ich Troje zajął wysokie 7 miejsce w finale. Niestety przez siedem kolejnych lat Polakom tylko raz udało się zakwalifikować do finału (Isis Gee 2008r.), reszta przygodę z Eurowizją kończyła w półfinale.
Polacy na Eurowizji odnieśli jednak ogromny sukces w 2014 i 2016 roku. Zarówno Donatan i Cleo, jak i Michał Szpak otrzymali mało punktów od jury, ale doceniła ich publiczność. Cleo zajęła 8 miejsce w głosowaniu widzów, a Michał Szpak 3. Ostatecznie jednak konkurs zakończyli kolejno na 14 i 8 miejscu. Rok po Michale Szpaku na Eurowizję pojechała Kasia Moś z piosenką Flashlight. Artystka wystąpiła w pierwszym półfinale, zajmując 9 miejsce awansowała do finału. Tam niestety zajęła dopiero 22 miejsce.
W 2018 roku Polskę w konkursie reprezentowali Gormee i Lukas Meijer. Niestety, nie udało im się awansować do finału i przygodę z konkursem zakończyli w drugim półfinale 10 maja.
Eurowizja 2018 - kiedy Gromee? Polska reprezentacja w Lizbonie powalczy o uznanie słuchaczy w Europie z mega tanecznym hitem Light Me Up. Na wokalu w piosence wyprodukowanej przez krakowskiego producenta słyszymy Lukasa Meijera. Kilka miesięcy przed wydaniem eurowizyjnego singla du