Procesów starzenia nie da się zatrzymać, ale czy nie da się zahamować i spowolnić? Polscy naukowcy udowodnili, że można! Wystarczy spełnić kilka warunków, by cieszyć się młodym duchem i kondycją przez długi czas - nawet w podeszłym wieku.
Naukowcy odkryli sposób na wieczną młodość? Wiedzą jak opóźnić oznaki starzenia
Badania nad procesem starzenia się
Polscy naukowcy zajmują się badaniem modyfikacji DNA i jego związku ze stylem życia oraz tempem starzenia się. Naukowy termin tego badania nosi nazwę „epigenetycznych zmian”. Od 2019 roku, badacze biorą udział w projekcie „EPIGENOM”, który zajmuje się analizą zegarów biologicznych w polskiej populacji. To największe, do tej pory takie badanie przeprowadzone w Polsce. Naukowcy zbadali ponad 1000 próbek.
Styl życia ma wpływ na tempo starzenia
Jedna z autorek badania - dr hab. Ewelina Pośpiech - sugeruje, że w ostatnich latach dużo bardziej inwestuje się w odmłodzenie populacji niż w jej leczenie: „Nie jest tajemnicą, że od wielu lat interesujemy się mechanizmami leżącymi u podstaw starzenia się, ale by obiektywnie analizować ten proces, musimy mieć dobre biomarkery starzenia, takie, które kompleksowo powiedzą nam, w jaki sposób się starzejemy” - tłumaczy. Jednocześnie badaczka wyjaśnia, że „wiek chronologiczny jest zaledwie przybliżoną miarą procesów starzenia”, a „tempo starzenia się osób w tym samym wieku metrykalnym może znacznie się różnić, mogą one mieć zupełnie inną podatność na rozwój powiązanych z wiekiem chorób”.
Ustalono, że proces starzenia jest silnie powiązany z naszym DNA, a to z kolei - jest zależne od naszego stylu życia i nawyków, którym się poddajemy. Naukowcy odkryli, że regularna aktywność fizyczna ma realny wpływ na odmłodzenie organizmu. Kolejnym przepisem na młodość okazała się kawa. Naukowcy zalecają picie trzech filiżanek „małej czarnej”. Wszystkie te metody i zalecenia są jednak dosyć ogólne i należy być ostrożnym przy ich interpretacji, ponieważ warto wziąć pod uwagę indywidualny stan zdrowia oraz ilość pitej kawy. „Najkorzystniejszy wpływ na odmłodzenie wykazaliśmy u osób pijących od jednej do trzech filiżanek kawy dziennie. Natomiast do czynników, które przyspieszają starzenie się epigenetyczne, to spożywanie dużej ilości mięsa, palenie papierosów oraz niedbałość o higienę snu” - wyjaśnia badaczka.
Młodość zapisana w genach
Dr hab. Ewelina Pospiech zwraca również uwagę na geny, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie - „Do pewnego stopnia to, jak się starzejemy epigenetycznie, zależy od genów”. Jednocześnie wyjaśnia, że badania nad starzeniem się organizmu mogą znaleźć zastosowanie w diagnostyce i leczeniu wielu chorób - „Jeśli dobrze poznamy, w jaki sposób nasz styl życia wpływa na nasze zdrowie, na starzenie epigenetyczne, możemy traktować pacjenta w spersonalizowany sposób i lepiej ukierunkować jego leczenie, a także proponować programy leczenia mające na celu poprawę jakości życia” - czytamy. Wszystko wskazuje na to, że to, jak dugo będziemy młodzi, zależy od nas samych i na próżno szukanie nam metod i leków na młodość - bo ta kwestia leży w naszych rękach.
Zacznij dobrze się odżywiać. W tym quizie wybierzesz produkty, które są zdrowsze