Prognoza pogody na majówkę 2023 w ogromnym stopniu warunkuje to, czy długi weekend będzie udany. To m.in. od tego, czy będzie słonecznie i ciepło zależą plany wycieczkowe tysięcy Polaków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił pierwsze przewidywania dotyczące tego, jaka będzie pogoda na majówkę 2023. Niestety, nie wyglądają one zbyt optymistycznie. W wielu regionach naszego kraju mogą wystąpić przymrozki i deszcz. Pomimo tego, że maj zapowiada się dosyć ciepło, to temperatury w pierwszych dniach nowego miesiąca będą stosunkowo chłodne i nieprzyjemne. Jeżeli prognozy długoterminowe na początek maja 2023 sprawdzą się, oznacza to, że czeka nas wyjątkowo feralny długi weekend.
Majówka 2023 - kiedy wypada i ile trwa? Polacy mogą liczyć na bardzo długi wypoczynek!
Majówka 2023 - pogoda
Prognozy pogody na majówkę 2023, opracowane na podstawie map Europejskiego Centrum Średnioterminowych, wskazują, że na przełomie kwietnia i maja nie powinniśmy spodziewać się bardzo wysokich temperatur i upałów. Prawdopodobieństwo tego, że termometry pokażą powyżej 30 st. C w całej Polsce zostało określone na 0 procent. Co więcej, znacznie większe wartości wskazuje model, który określa prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Zgodnie z nim mogą one wystąpić nie tylko w górach i regionach podgórskich, ale również na nizinach. Według synoptyków CMM-IMGW, w czasie majówki anomalia średniej temperatury będzie utrzymywać się w zakresie wartości ujemnych. Oznacza to, że okres ten będzie nieco chłodniejszy od sumy wartości wypadających w latach 1991-2020.
Majówka 2023 przedłużona! Niektórzy będą mieli dwa razy więcej wolnego
Majówka 2023 - prognoza pogody
Temperatura w majówkę 2023 nie przekroczy 20 st. C. Według ekspertów, termometry mogą wskazywać od 6 st. C na obszarach górskich i 7 st. C. na północy Polski. Z kolei na południu i południowym zachodzie do około 13 st. C. Miłośnicy weekendowych wyjazdów, podczas planowania podróży powinni wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia opadów w wielu regionach naszego kraju. Anomalia sumy opadu względem lat 1991-2020 miejscami może przekroczyć nawet 200 proc.