Jesień 2023 zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce pożegnamy lato i ciepłe, słoneczne dni. W zamian za to będziemy mogli cieszyć się pięknymi odcieniami złota i brązu, które ozdobią nasz krajobraz. Już niedługo noc zrówna się z dniem, a pierwszy dzień jesieni 2023 przypomni nam o tym, że czas powoli zacząć przygotowywać się do najzimniejszych miesięcy w roku. Wiele osób zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przyrodzie, w zależności od warunków pogodowych, jesień może zacząć się w różnym czasie. Wyróżniamy tę astronomiczną, kalendarzową, meteorologiczną, termiczną i fenologiczna. Zostały one ustalone dla potrzeb klimatologów i meteorologów, aby móc porównywać zawsze te same okresy i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze. Rozróżnianie ich wcale nie jest takie trudne, jak może się Wam wydawać.
Pierwszy dzień jesieni 2023 - kiedy jest?
Kalendarzowa jesień zawsze wypada w ten sam dzień, czyli 23 września. Są to daty wpisane w kalendarz na stałe, dzięki którym łatwiej jest nam odnaleźć w zmieniającej się rzeczywistości wynikającej z ruchu obiegowego Ziemi oraz stałego nachylenia osi Ziemi do płaszczyzny orbity. Warto jednak mieć również na uwadze, że początek jesieni kalendarzowej 2023 to nie to samo co początek jesieni astronomicznej.
Czym różni się jesień astronomiczna od kalendarzowej?
W porównaniu do kalendarzowej, jesień astronomiczna 2023 rozpoczyna się wraz z równonocą jesienną. Wyznacza ją padanie promieni słonecznych prostopadle na równik. W tym roku jesień astronomiczna wypadnie tego samego dnia co początek jesieni kalendarzowej - 23 września. Podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, około 12 godzin. Jednak od tego czasu noce będą się sukcesywnie wydłużać, aż do przesilenia zimowego, czyli do 21 grudnia.