Pluton jest na celowniku obiektywu sondy New Horizons, która po prawie 10 latach lotu w końcu dotarła do Plutona - jeszcze niedawno ostatniej planety w Układzie Słonecznym. Sonda będzie badała Plutona i przesyłała dane na Ziemię. 14 lipca 2015 roku około 14:00 czasu polskiego sonda przeleci w odległości 12 tysięcy kilometrów od Plutona robiąć pomiary, zdjęcia. Pierwsze dane dotrą do nas dopiero wieczorem, bo tak długo będzie się niósł sygnał radiowy z końca Układu Słonecznego. Zanim doczekacie się zdjęć z najdalszego zakątka naszego układu poczytajcie o Plutonie, który jest wyjątkowo ciekawym obiektem astronomicznym, o którym kręcono filmy i pisano piosenki...
Pluton to nie planeta?
Pluton jest na tyle nieduży, że w 2006 roku zdegradowano go z kategorii planety do karłowatej planety. Trwają jednak negocjacje i dyskusje w sprawie przywrócenia mu tego statusu - być może zdjęcia Plutona z New Horizon przyczynią się do zmiany jego statusu.
Pluton wymiary
Średnica Plutona to około 2300 kilometrów - to tyle ile w linii prostej z Brukseli do Moskwy. Zobacz jak wyglądałby na tle Ziemi. Obiega Słońce w... 248 lat! (na Ziemi trwa to rok).Doba trwa na nim prawie 6,5 ziemskiego dnia.

i
Pluton odkrycie
Plutona odkryto w najstarszym obserwatorium astronomicznym w USA we Flagstaff a Arizonie w 1930 roku. Wypatrzył go na zdjęciach nieba Clyde Tombaugh, na podstawie wcześniejszych obserwacji Percivala Lowella. Obserwatorium, które teraz nosi imię Lowella, do tej pory działa, można w nim korzystać z tych samych teleskopów, których używał odkrywca Plutona. Co ciekawe sonda New Horizons ma na pokładzie prochy odkrywcy Plutona - Clyde'a Tombaugh.
Pluton nazwa
Niewiele brakowało aby nowoodkryta planeta nosiła imię... Konstancja. Po odkryciu planety rozpisano konkurs na jego nazwę, a ponieważ trudno było wybrać, żona Tombaugha chciała go przekonać, że jej imię będzie najbardziej stosowne. Astronomowie zaprotestowali, wybierając ostatecznie zgłoszenie 11letniej angielki - napisała w liście, że skoro planeta znajduje się daleko i panuje tam mróz, to pasuje do niego imię rzymskiego boga zaświatów – Plutona. Nieprzypadkowo skrót nazwy to PL - to inicjały Percivala Lowella, który przyczynił się do odkrycia Plutona.
Pluton w piosence i filmie
Pluton w filmie budzi skojarzenia z Pluto Nash - kosmiczną komedią z Eddie'm Murphy'm. A ponieważ Pluton kojarzy się z najodleglejszymi i najdziwniejszymi zakątkami naszego układu - dlatego Śniadanie na Plutonie, historia transseksualisty z Wielkiej Brytanii taką właśnie nosiła nazwę, zaczerpniętą z piosenki Dona Partridge'a. A z okazji przelotu sondy New Horizons koło Plutona powstała piosenka "Oh Pluto" w której teledysku wystąpili pasjonaci astronomii.