Spis treści
- Kalendarzowa zima 2024 - kiedy pierwszy dzień zimy?
- Astronomiczna zima 2024 - kiedy się rozpocznie?
- Różnice między kalendarzową a astronomiczną zimą
Choć dla wielu z nas zima rozpoczyna się wraz z nadejściem niskich temperatur oraz opadami pierwszego śniegu, to data rozpoczęcia tej pory roku ustalana jest w nieco inny sposób. Wyróżniamy bowiem kalendarzową oraz astronomiczną zimę, a termin rozpoczęcia tego cyklu wyznacza się nieco inaczej. Oprócz pojęć zimy astrologicznej i kalendarzowej meteorolodzy ustalają także okres trwania zimy meteorologicznej, która już trwa, gdyż rozpoczęła się 1 grudnia, a skończy się 28 lutego.
Zobacz także: Quiz. Zima w PRL-u. Młodzież nie ma szans! Znasz odpowiedź na pierwsze pytanie?
Kalendarzowa zima 2024 - kiedy pierwszy dzień zimy?
Data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest stała i niezależnie od tego, czy mamy akurat rok przestępny, czy też nie, rozpoczyna się zawsze 22 grudnia i trwa do 21 marca. Daty te są stałe i wynikają z podziału roku na cztery równe części – każda przypisana do jednej pory roku: zimy, wiosny, lata i jesieni. W tym roku zatem kalendarzowa zima rozpocznie się już w najbliższą niedzielę.
Astronomiczna zima 2024 - kiedy się rozpocznie?
Daty astronomicznej zimy są zmienne i zależą od ruchów Ziemi wokół Słońca oraz układu kalendarza. Początek astronomicznej zimy wyznacza przesilenie zimowe, które oznacza najkrótszy dzień i najdłuższą noc w roku. Dzień ten przypada zazwyczaj na 21 lub 22 grudnia (czasem, choć niezwykle rzadko na 20 grudnia). Koniec zimy przypada na równonoc wiosenną, kiedy dzień i noc trwają mniej więcej tyle samo czasu i wypada 20 lub 21 marca. Jest to okres, kiedy Słońce znajduje się najniżej na niebie na półkuli północnej, a długość dnia jest najkrótsza w roku. Oznacza to, że tego dnia w zależności od regionu kraju, noc będzie trwać nawet do 16 godzin, a długość dnia potrwa od ok. 7 godzin i 10 min. do 8 godzin i 15 min. W tym roku astronomiczna zima rozpocznie się w sobotę, 21 grudnia.
Zobacz także: Tak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w PRL. To był zupełnie inny świat [ZDJĘCIA]
Różnice między kalendarzową a astronomiczną zimą
Tym, co odróżnia astronomiczną i kalendarzową zimę są daty rozpoczęcia i zakończenia jej trwania. Kalendarzowa zima ma stałe daty: 22 grudnia - 21 marca. Natomiast okres trwania astronomicznej zimy zależy od zjawisk astronomicznych i jej daty mogą się różnić w kolejnych latach. Jednak to astronomiczna zima lepiej koresponduje z rzeczywistym oświetleniem Ziemi i naturalnym cyklem dnia i nocy. Kalendarzowa zima często nie pokrywa się z faktycznymi warunkami atmosferycznymi, które charakterystyczne są dla tej pory rok, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy stanęliśmy w obliczu zmienności klimatu.