Święto Peruna - kiedy je obchodzono?
Perun to słowiański bóg władający piorunami, zwany również Piorunem, Pieronem lub Gromowładnym. Zgodnie ze słowiańską mitologią, był on wrogiem Żmija, który na rusi był utożsamiany z diabłem. Imię tego bóstwa najprawdopodobniej zaowocowało jedną z polskich nazw błyskawicy - piorun. Do tej pory używane jest również przekleństwo "do pioruna".
Perunica czyli Święto Peruna obchodzone jest przez rodzimowierców w przedostatni czwartek lipca, 20 lub 21 dnia miesiąca. W niektórych krajach święto zostało zastąpione przez chrześcijan dniem proroka Eliasza, który przypada 20 lipca. W ludowych wierzeniach Eliasz władał burzowymi chmurami.
Perunica - tradycje i zwyczaje
Święto rozpoczyna się żerca powitaniem przybyłych i rozpaleniem ognia ku oczyszczeniu, by następnie można było odśpiewać specjalne pieśni. W czasie święta rozpalona musi zostać również krada czyli ceremonialne ognisko. Do ognia składana jest ofiara na cześć bogów, których sławią zebrani, w tym również oczywiście Peruna. W danych czasach były one krwawe - składano zwierzęta a nawet ludzi! Poświęcone zostają również w czasie uroczystości broń i amulety. Najciekawszą częścią wydarzenia z pewnością są walki, które inicjuje się na cześć potyczki między Gromowładcą a Welesem. Gdy nadchodzi zmrok rozpoczyna się tryzna, czyli specjalna uczta na cześć poległych słowiańskich wojowników. Częścią obrzędów i tradycji były również rytuały przejścia i rywalizacje sportowe taki jak przeciąganie liny.