pełnia

i

Autor: Canva

Astronomia

Pełnia Różowego Księżyca już niedługo! Kiedy i jak obserwować? Jak na nas wpłynie?

2025-04-11 9:50

Wiedzieliście, że istnieje takie zjawisko, jak Pełnia Różowego Księżyca? Już niedługo będziemy mogli zaobserwować ją na własne oczy! To będzie wyjątkowa noc z energią nie z tej ziemi. I to dosłownie! Co ciekawe, to zjawisko, od którego naprawdę wiele zależy. To właśnie ono wyznacza ważną dla wielu osób datę.

Pełnia to moment, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a jego tarcza jest w całości oświetlona. To jedna z czterech głównych faz Księżyca, która zdarza się średnio co 29,5 dnia. Czasem trafiają się też bardziej.

Zjawisko, z którym w najbliższym czasie będziemy mieć do czynienia nosi też inne, nieco mniej romantyczne. Choć równie ciekawe. Mówi się, że Pełnia Księżyca w kwietniu 2025 to również Pełnia Kiełkującej Trawy, Jajeczna Pełnia, a nawet Pełnia Rybna. Wszystkie nawiązują do przebudzenia przyrody i cyklu życia.

Kwietniowa pełnia 2025 to nie tylko gratka dla fanów nocnych obserwacji czy astrologii. To zjawisko ma też znaczenie religijne. To właśnie ono wyznacza datę Wielkanocy, która przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Zobacz też: To imię wymyślił Mickiewicz. Kiedyś było bardzo popularne. Dziś rodzice go unikają

ESKA - Mix Kwiecień vol. 1

Pełnia Księżyca w kwietniu 2025

Jeśli w najbliższy weekend spojrzysz wieczorem w niebo, możesz zobaczyć coś naprawdę wyjątkowego. W nocy z 12 na 13 kwietnia czeka nas pełnia Księżyca. I to nie byle jaka. To tak zwany Różowy Księżyc 2025, czyli pierwsza pełnia po rozpoczęciu astronomicznej wiosny. Srebrny Glob będzie najjaśniejszy i najbardziej okazały o 2:23 nad ranem, ale warto zerknąć na niebo już po zmroku, bo tarcza Księżyca będzie pięknie widoczna również dzień wcześniej i później.

Co ciekawe Księżyc nie zmieni koloru na różowy. Skąd więc ta nazwa? Pochodzi z Ameryki Północnej, od rdzennych mieszkańców tych ziem, którzy przypisali każdej pełni nazwę nawiązującą do natury. Kwiecień to czas, gdy kwitną różowe floksy (czyli nasze "płomyki szydlaste").

Pełnia w kwietniu 2025 - jak obserwować?

Pełnia Księżyca w kwietniu 2025 będzie widoczna w całej Polsce, pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne. Należy pamiętać o tym, że jakiekolwiek zmiany pogody mogą wpłynąć na klarowność obserwacji, dlatego zawsze warto sprawdzić prognozę. Dla lepszego efektu, zorganizujcie nocną wycieczkę z dala od świateł miejskich. To idealna okazja, aby cieszyć się nie tylko pełnią, ale także gwiazdami i innymi obiektami nocnego nieba. Co więcej, do podziwiania Pełni Księżyca 25 stycznia nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Zobacz galerię: Te znaki zodiaku uwielbiają luksus. Mogłyby cały dzień leżeć i delektować się pięknem