Lektury

i

Autor: pixabay.com/lil_foot_ Jakie lektury były na maturze w ostatnich latach?

Matura 2023

Pan Tadeusz i Przedwiośnie - matura 2023. O czym wypracowanie na maturze 4.05.2023?

2023-05-04 13:12

Pan Tadeusz i Przedwiośnie to lektury obowiązkowa, z którą zmierzyli się niektórzy tegoroczni maturzyści. Mowa o arkuszu według formuły z 2015 roku. Dla wielu osób było to zaskoczenie, ponieważ Pan Tadeusz pojawił się też na egzaminie rok temu. Jak brzmiały polecenia wypracowania na maturze z polskiego 2023? Sprawdź niżej.

Pan Tadeusz i Przedwiośnie to lektury, które pojawiły się na maturze 2023 z języka polskiego. W tym roku matura jest bardziej skomplikowana, ponieważ równolegle odbywają się egzaminu według dwóch różnych systemów. Ci uczniowie, którzy po szkole podstawowej od razu udali się do liceum albo technikum, zmierzyli się z nową formułą obowiązującą od 2023 roku. Te osoby miały do wyboru dwa tematy wypracowania: "człowiek - istota sprzeczności" oraz "co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem". Z formułą 2015 zmierzyli się maturzyści po gimnazjum. To właśnie ta grupa znalazła w arkuszu polecenia dotyczące Pana Tadeusza i Przedwiośnia. Jak brzmiały?

Arkusz maturalny polski FORMUŁA 2015 - ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA, PDF DO POBRANIA

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Pan Tadeusz na maturze 2023

Wiemy już, jak brzmiał jeden z dwóch tematów wypracowania na maturze 2023 z polskiego według starej formuły. Maturzyści zobaczyli następujące polecenie: "Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury".

Matura 2023 polski - ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA, PDF, DO POBRANIA

Przedwiośnie na maturze 2023

Pan Tadeusz nie był jedyną lekturą, która pojawiła się w arkuszu z języka polskiego według formuły z 2015 roku. Był to jeden z dwóch tematów do wyboru. Inną opcją było Przedwiośnie. "Czy nieprzyjazne prawdy są lepsze od przyjaznych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Przedwiośnia Stefana Żeromskiego i wybranych tekstów kultury" - brzmiało polecenie.