Fałszywy SMS może sporo namieszać w życiu jego odbiorcy. Wystarczy chwila nieuwagi, a oszczędności życia przepadną. Często bezpowrotnie. Oszuści podszywają się pod popularne firmy, aby wyłudzić dane, dzięki którym będą mogli przywłaszczyć sobie ogromne sumy pieniędzy. Fałszywe wiadomości trafiają codziennie do tysięcy Polaków, którzy w pośpiechu postępują zgodnie z instrukcjami załączonymi w SMS lub mailu. Często wystarczy chwila nieuwagi, by udostępnić swoje dane i dostęp do konta, a w konsekwencji pozwolić na doszczętne wyczyszczenie kąta. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się oszustwo na InPost. Cyberprzestępcy próbują przekonać odbiorcę, że trzeba podjąć dodatkowe działania, aby firma dostarczyła zamówienie.
Praca zdalna 2023 będzie wyglądała inaczej. Nowe przepisy od 7 kwietnia
Fałszywy SMS - InPost
Choć scenariusz się powtarza, a reguły działania oszustów są podobne, to osoby chcące wyłudzić pieniądze często stosują pewne zmiany, które mają za zadanie przekonać nadawcę fałszywej wiadomości do udostępnienia danych wrażliwych oraz dostępu do konta. Oszuści wysyłają którąś z tych wiadomości:
- Paczka nie może zostać dostarczona z powodu błędnego numeru domu
- Twoje przesyłki nie mogą zostać dostarczone z powodu błędnie podanego adresu
Naszą czujność powinno wzbudzić to, że w oryginalnej wiadomości brakuje polskich znaków. Każdy fałszywy SMS posiada jednak link, który rzekomo ma przenieść ofiarę na stronę, na której będzie mógł zaktualizować swój adres. Jednak odbiorca tak naprawdę przekierowywany jest na stronę, która podszywa się pod Pocztę Polską. Tam już w krótkim czasie oszuści przechwycą jego dane osobowe i starają się wyłudzić login i hasło do bankowości internetowej lub dane do karty płatniczej.
Najszczęśliwsze kraje świata 2023. Polska awansowała!
Fałszywe SMSy - jak je rozpoznać?
Każde wyzwanie do niemal natychmiastowej reakcji powinno wzbudzić podejrzenia. Najlepszym sposobem jest bezpośrednie skontaktowanie się z osobą, która rzekomo do nas pisze. W przypadku kogoś z rodziny - spróbujmy zadzwonić lub napisać na znany nam numer. Jeśli dostaniemy wiadomość dotyczącą uregulowania należności za energię elektryczną, wezwanie do zapłaty zaległych należności lub do uiszczenia opłaty celnej, zamiast postępowania zgodnie z instrukcją w SMS, należy skontaktować się z daną firmą i domniemanym nadawcą poprzez oficjalną stronę internetową. Oszustwa SMS nie są nowym przypadkiem próby wyłudzenia pieniędzy czy danych. Kiedy odkryjemy, że jesteśmy na celowniku, warto nadawcę dodać do czarnej listy w telefonie tak, by nie mógł więcej kontaktować się z nami z danego numeru. Co więcej, należy również zgłosić swój problem do analizy zespołowi CERT Polska.