Spis treści
W jednym z ostatnich odcinków Familiady w 2020 roku odpowiedź wywołała spore emocje wśród internautów. Były one na tyle duże, że jedna z fundacji, a dokładniej Fundacja Kaszuby, postanowiła interweniować i zająć się sprawą. Uczestnicy Familiady 2020 usłyszeli pytanie brzmiące W jakim regionie Polski mówi się gwarą?. Na tablicy z odpowiedziami znalazły się takie regiony, jak Śląsk, Podhale, ale również Kaszuby. 10 minut po emisji teleturnieju w telewizji w sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy, za sprawą których internauci przekonywali, że język kaszubski to nie jest gwara, a prawnie uznany odrębny język.
Familiada - wielka wpadka uczestniczek. To pytanie na poziomie szkoły podstawowej!
Familiada - odpowiedź na pytanie [KASZUBY]
Umieszczenie regionu Kaszuby na tablicy z odpowiedziami na te konkretne pytanie najbardziej dotknęło Fundację Kaszuby, która oficjalnie poprosiła o sprostowanie tej informacji. Administratorzy profilu na Twitterze napisali: - Skierowaliśmy pismo do TVP, w którym prosimy o sprostowanie i poinformowanie widzów programu Familiada, że język kaszubski to nie jest gwara, a prawnie uznany odrębny język. Język kaszubski jest nauczany w szkołach, są w nim pisane książki i powstają programy telewizyjne.
Na Twitterze pojawił się również oficjalny dokument, który Fundacja Kaszuby wysłała do osób odpowiedzialnych za emisję programu Familiada. Wytłumaczono w nim, że język kaszubski, to nie gwara. Oto fragment:
Zdajemy sobie sprawę, że formuła programu opiera się na odpowiedziach, których udzielają osoby biorące udział w ankietach. Odpowiedź "Kaszuby" sugeruje widzom programu, że język kaszubski nie jest osobnym językiem, a jedynie gwarą jeżyka polskiego. Rolą telewizji publicznej jest dostarczanie nie tylko rozrywki, ale również rzetelnej wiedzy i informacji. Język kaszubski jest nauczany w szkołach, w chwili obecnej uczy się go około 20 tysięcy dzieci i młodzieży.