Tegoroczna matura trwa od 7 do 24 maja 2024 roku. Dla absolwentów szkół średnich to bardzo stresujący moment, więc nic dziwnego, że wielu chce mieć wszystko zaplanowane jak w przysłowiowym zegarku i nie być zaskoczonym w ostatniej chwili. Na całe szczęście harmonogram matur 2024 jest już znany i według niektórych nie zapowiada się wcale najgorzej. W tym roku maturzyści muszą podejść oczywiście obowiązkowo do egzaminów pisemnych (polski, matematyka, język obcy w podstawie + jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym) oraz egzaminów ustnych (język polski i język obcy). I klasycznie, aby zdać, koniecznym jest uzyskanie minimum 30% punktów.
Matura 2024 - godzina
Czas rozpoczęcia egzaminów raczej dla nikogo nie będzie czymś zaskakującym, chociaż warto wspomnieć, że testy odbędą się właściwie o dwóch różnych porach. Matura 2024 rozpoczyna się o godzinie 9:00 (sesja poranna) oraz godzinie 14:00 (sesja popołudniowa). Przeważnie wszystkie egzaminy rozpoczynają się w sesji porannej. Wyjątkiem są języki inne niż polski i angielski. Te, w głównej mierze, odbywają się już tylko w tej drugiej sesji. Jeżeli chodzi o część ustną, to wszystko zależy od harmonogramu ustalonego przez przewodniczący zespół w danej szkole. Warto więc odwiedzić stronę placówki, w której pisze się egzamin, lub skontaktować się z nią w inny sposób, ponieważ tam można uzyskać szczegółowe informacje.
Matura 2024 - czas trwania egzaminów
Czas trwania matury zależy od kilku czynników - od formuły egzaminu (2023 lub 2015), poziomu podstawowego i rozszerzonego oraz ewentualnego poziomu dwujęzycznego. Warto jednak zaznaczyć, że niżej przedstawiony czas może zostać przedłużony w przypadku dostosowań określonych w komunikacie dyrektora CKE. Matura 2024 w formule 2023 trwa następująco:
- język polski - 240 minut (podstawa), 210 (rozszerzenie)
- język mniejszości narodowych - 210 minut
- matematyka - 180 minut
- języki obce nowożytne - 120 minut (podstawa), 150 (rozszerzenie), 180 (poziom dwujęzyczny)
- język kaszubski, język łemkowski, informatyka (rozszerzony) - 210 minut
- biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna wiedza o społeczeństwie (rozszerzony) - 180 minut
W przypadku matury w formule 2015 jest zupełnie inaczej. W tym przypadku czasy w wielu przypadkach znacznie się skracają, a zaskoczeniem może być chociażby język polski.
- język polski - 170 minut (podstawa), 180 (rozszerzenie)
- język mniejszości narodowych - 170 minut (podstawa), 180 (rozszerzenie)
- matematyka - 170 minut (podstawa), 180 (rozszerzenie)
- języki obce nowożytne - 120 minut (podstawa), 150 (rozszerzenie), 180 (poziom dwujęzyczny)
- biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język kaszubski, język łaciński i kultura antyczna, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie (rozszerzony) - 180 minut
- informatyka (rozszerzony) - 60 minut (część 1), 150 (część 2)