O co walczą nauczyciele? Postulaty strajkujących w 2019

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Strajk nauczycieli

O co walczą nauczyciele? Postulaty strajkujących w 2019

2019-04-10 10:10

W poniedziałek 8 kwietnia 2019 rozpoczął się zapowiadany strajk nauczycieli. Biorą w nim udział wszyscy pedagodzy zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Strajk jest konsekwencją niespełnienia przez rządzących postulatów, jakie wystosowali pracownicy oświaty w naszym kraju. Czego domagają się polscy nauczyciele? Dowiedzcie się tego na ESKA.pl.

O co walczą nauczyciele? To pytanie jest teraz na ustach wszystkich Polaków. Groźba ogólnopolskiego protestu wisiała nad szkołami już od 2018 roku. Zdesperowani nauczyciele uznali w końcu, że tak radykalne działanie jak strajk, może się okazać konieczne. Podczas negocjacji z rządem jedynie oświatowa Solidarność podpisała porozumienie. Członkowie ZNP rozpoczęli zaś 8 kwietnia strajk, gdyż ich postulaty nie zostały spełnione. Czego domagają się protestujący nauczyciele w 2019?

Przeczytaj też: Strajk nauczycieli 2019 NAJNOWSZE INFORMACJE - do kiedy i gdzie trwa?

Sonda
Czy popierasz strajk nauczycieli?

Postulaty ZNP w 2019 - tego chcą nauczyciele

W rozmowach z rządem brało udział ZNP i nauczyciele zrzeszeni w związkach zawodowych Solidarności. Przedstawiciele tej drugiej grupy podpisali porozumienie i odstąpili od protestu. Strajkują więc członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Będą to robić dopóki nie zostaną spełnione ich postulaty.

Strajk nauczycieli 2019 MAPA - lista szkół, które szkoły chcą protestować
Strajk nauczycieli 2019 MAPA - lista szkół, które szkoły chcą protestować

Autor: Marcin Bruniecki/REPORTER

Strajk nauczycieli 2019

Pod koniec marca 2019 roku poznaliśmy wyniki referendum strajkowego, w którym nauczyciele mieli się opowiedzieć za lub przeciw najostrzejszej formie protestu. Jego wyniki jednoznacznie wskazywały, że większość placówek chce strajkować! Gdzie nauczyciele mogą odejść od swoich biurek? Na ESKA.pl znajdziecie mapę, na której zaznaczono wszystkie szkoły chcące protestować.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił pięć postulatów, których spełnienia się domaga:

  1. 1000 zł podwyżki dla pracowników pedagogicznych.
  2. Większe wydatki z budżetu na polską oświatę.
  3. Zmiana oceny pracy nauczycieli.
  4. Ułatwienie ścieżki awansu.
  5. Zdymisjonowanie Anny Zalewskiej pełniącej obecnie funkcję Minister Edukacji Narodowej.

Rząd był w stanie zaproponować wzrost wynagrodzeń o 15% (w dwóch turach), skrócenie okresu stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na 300 zł, redukcję biurokracji i zmiany w ocenie pracy nauczycieli. Członkowie ZNP stwierdzili, że takie propozycje niewiele zmieniają i nie można się na nie zgodzić. Rozpoczęli więc strajk.

Przeczytaj też: Strajk nauczycieli - lekcje odwołane! Ile może trwać?