szkoła

i

Autor: Canva

szkoła

Nowy program nauczania w szkołach. Reforma edukacji zbliża się wielkimi krokami

2025-02-18 14:45

Od września 2025 roku polskich uczniów czeka sporo nowości. Ministerstwo Edukacji szykuje prawdziwą rewolucję w planach lekcji, programach nauczania i organizacji szkoły. To jednak nie koniec. Wrzesień 2026 również zapowiada się jako przełomowy. Na co powinni przygotować się uczniowie i nauczyciele?

Reforma szkolnictwa trwa. W nowym roku szkolnym zmian będzie całkiem sporo. Młodzież, zarówno w szkołach podstawowych, w liceach, technikach i branżowych szkołach zawodowych, powinna przygotować się na wiele modyfikacji i rewolucji w planie lekcji. Zapowiada się naprawdę gorący czas dla polskiej edukacji i uczniów. Zmiany w planach lekcji, nowe przedmioty, podwyżki dla nauczycieli i przyszła reforma podstaw programowych - to wszystko wpłynie na codzienne funkcjonowanie młodzieży oraz szkół.

Zmiany dotkną m.in. organizacji zajęć religii i etyki, miejsce będzie miało również wprowadzenie dwóch nowych przedmiotów. Sporo mówi się również o edukacji klimatycznej. Jednak to nie wszystko. Uczniowie i nauczyciele powinni zapoznać się również z informacjami o planowanych zmianach w sposobie oceniania oraz możliwych modyfikacjach dotyczących  zasadach usprawiedliwiania nieobecności.

Zobacz też: Jesienne ferie dla uczniów. MEN chce wprowadzić dodatkową przerwę od nauki

Viki Gabor o polskiej szkole. Stanowczo skomentowała zniesienie prac domowych

Zmiany w szkołach 2025

Pierwszą dużą zmianą, która wejdzie w życie już we wrześniu 2025 roku, będzie wprowadzenie dwóch nowych przedmiotów: edukacji zdrowotnej i edukacji obywatelskiej.

Na lekcjach edukacji zdrowotnej uczniowie będą uczyć się, jak dbać o zdrowie. Zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Będzie mowa o zdrowym stylu życia, odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, a także o profilaktyce i radzeniu sobie ze stresem. Z kolei edukacja obywatelska ma przybliżyć młodym ludziom zasady funkcjonowania państwa, prawa obywatelskie, demokrację i to, jak działa społeczeństwo. Celem jest przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.

Religia i etyka od września 2025 roku będą odbywały się tylko raz w tygodniu (obecnie są to dwie godziny). Co więcej, zajęcia te mają być umieszczane na początku lub na końcu dnia. To ukłon w stronę uczniów, którzy nie chodzą na religię – będą mogli przychodzić później lub wychodzić wcześniej, zamiast czekać bezczynnie na kolejne lekcje.

Dużo mówi się też o edukacji klimatycznej, która ma być odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną i potrzebę lepszego zrozumienia zmian, jakie zachodzą w środowisku. Nie będzie jednak nowego przedmiotu edukacja klimatyczna w szkołach. Jak zapowiedziała wiceministerka edukacji Katarzyna Lubnauer. Ttematy związane z klimatem i ekologią będą po prostu częściej pojawiać się na zajęciach biologii, geografii, przyrody, a nawet historii czy języka polskiego.

Zmiany w szkołach 2026

Najwięcej zmian nadejdzie we wrześniu 2026 roku. To wtedy wejdzie w życie szeroka reforma podstawy programowej. Ministerstwo zapowiada, że program nauczania ma być bardziej nowoczesny i dostosowany do realiów współczesnego świata. Czego można się spodziewać?

  • Zmiany w sposobie oceniania. Trwają rozmowy, które przedmioty będą oceniane tradycyjnie, a które zaliczane na podstawie obecności i aktywności.
  • Możliwe modyfikacje w systemie egzaminacyjnym i zasadach usprawiedliwiania nieobecności.

Zobacz galerię: Maja Ostaszewska ostro o polskich szkołach. "Dzieci są zadręczone"