19 lutego nowe święto w Polsce będzie bardzo szczególne. Dlaczego? O jakie nowe święto w kalendarzu chodzi? Serwujemy garść informacji w jednym miejscu na ESKA.pl. W naszym kraju obchodzone są dwa rodzaje świąt: państwowe i kościelne. Większość z nich, jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Narodowe Święto Niepodległości, czy Wszystkich Świętych są dniami ustawowo wolnymi od pracy i szkoły dla wszystkich. Nowy Rok obchodzony 1 stycznia również dla każdego jest czasem odpoczynku. Co jakiś czas pojawiają nowe święta w Polsce, które nie wypierają starych, a jedynie im towarzyszą w kalendarzu. Niedawno wprowadzono święto 19 października, a teraz przyszedł czas na 19 lutego. Dzień Nauki Polskiej, to uroczystość, której pomysłodawcami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki i między innymi Joanna Borowiak.
19 lutego - nowe święto w Polsce
Nowe święto w Polsce - Dzień Nauki Polskiej - zostało uchwalone po to, by z jeszcze większym uznaniem patrzeć na dokonania polskich naukowców, a ponadto dążyć do poznawania prawdy i przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom. Jak czytamy w ustawie, która trafiła na biurko prezydenta RP, Andrzeja Dudy i została przez niego podpisana.
Celem niniejszego projektu było ustanowienie 19 lutego jako nowego święta państwowego. Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej – ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna – a tym samym poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych.
19 lutego ma być również swoistym pokazaniem szacunku dla naukowców czasów minionych i współczesnych. Politycy argumentują, że ustawa powinna zostać podpisana również z tego względu, ponieważ nie obciąża budżetu państwa.
Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką. Projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Dzień Nauki Polskiej - data
Dlaczego Dzień Nauki Polskiej miałby być obchodzony akurat 19 lutego? Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodził się Mikołaj Kopernik, który pracował w Toruniu na przełomie XV i XVI wieku. Autor dzieła O Obrotach Sfer Niebieskich miałby być jednocześnie patronem tego święta. W ustawie czytamy:
Wśród naszych najwybitniejszych naukowców można wskazać m.in. postaci tak wielkiego formatu jak Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski czy Stefan Banach. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.
Polecany artykuł:
19 lutego, Dzień Nauki Polskiej - wolne od pracy?
Mimo święta państwowego - 19 lutego nie jest dniem wolnym. W 2020 roku wypada on w środę i trzeba przyznać, że wolny dzień w środku tygodnia przydałby się każdemu. Święto mamy obchodzić co roku.