szkoła

i

Autor: Michal Zebrowski/East News

Zmiany

Nowe przedmioty w szkołach od 2025 roku. Kolejna rewolucja w szkolnictwie

2024-11-06 9:30

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie do polskich szkół dwóch nowych przedmiotów. Projekty rozporządzeń dotyczących tych zmian zostały już opublikowane w Rządowym Centrum Legislacji i zakładają, że zmiany wejdą w życie 1 września 2025 roku. Sprawdziliśmy, na co powinni przygotować się uczniowie, których dotyczyć będą zmiany.

Wygląda na to, że zmiany w szkołach od 1 września 2025 wprowadzą szereg rozwiązań, które pomogą uczniom w codziennych wyzwaniach. Reforma szkolnictwa trwa, a MEN zapowiedziało już, że zmian w nowym roku szkolnym będzie całkiem sporo. Młodzież, zarówno w szkołach podstawowych, w liceach, technikach i branżowych szkołach zawodowych, powinna przygotować się na wiele modyfikacji i rewolucji w planie lekcji.

Do konsultacji trafiły dwa projekty rozporządzeń przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dotyczą one wprowadzenia nowych przedmiotów w polskich szkołach:. Mowa o edukacji zdrowotnej, która zajmie miejsce wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) oraz edukacji obywatelskiej, która ma zastąpić historię i teraźniejszość (HiT).

Zobacz też: Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Uczniowie są załamani

Viki Gabor o polskiej szkole. Stanowczo skomentowała zniesienie prac domowych

Edukacja zdrowotna w szkołach 2025

Jak wynika z projektów rozporządzeń, edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, czyli WDŻ i zostanie wprowadzona jako obowiązkowy przedmiot dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, klas I-III szkół branżowych I stopnia oraz klas I-III liceów i techników.

Nowy program edukacji zdrowotnej rozszerza treści dotychczasowe zagadnień związanych nie tylko z funkcjonowaniem rodziny, ale również ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, aktywnością fizyczną, zdrowym odżywianiem, profilaktyką uzależnień oraz bezpiecznym korzystaniem z Internetu. Celem jest nie tylko dostarczenie wiedzy, ale także zapobieganie niekorzystnym zachowaniom, wspieranie młodzieży w prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz rozwijanie świadomości związanej z szeroko rozumianym zdrowiem.

Edukacja obywatelska w szkołach 2025

Z kolei edukacja obywatelska w szkołach średnich zastąpi historię i teraźniejszość (HiT). Jego wprowadzenie ma na celu przygotowanie młodzieży do świadomego uczestnictwa w życiu obywatelskim oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Przedmiot będzie wprowadzany etapami: w roku szkolnym 2025/2026 trafi do klas II szkół branżowych I stopnia, liceów i techników, natomiast w kolejnych latach będzie obejmował klasy wyższe, aż do klasy IV technikum. Ministerstwo zaznacza, że edukacja obywatelska będzie koncentrować się na umiejętnościach praktycznych, takich jak angażowanie się w działania społeczne, podejmowanie świadomych decyzji oraz rozwijanie postaw empatii, solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę narodową i lokalną.

Zobacz galerię: Gwiazdy bez szkoły. Przerwali edukację i postawili na karierę