Reforma szkolnictwa trwa. W nowym roku szkolnym zmian będzie całkiem sporo. Młodzież, zarówno w szkołach podstawowych, w liceach, technikach i branżowych szkołach zawodowych, powinna przygotować się na wiele modyfikacji i zmian w planie lekcji. Ministerstwo Edukacji największą uwagę poświęciło na naukę o czasach najnowszych, czyli z okresu pomiędzy 1945 a 2015 rokiem. Uczniowie będą też zdobywać wiedzę dotyczącą elementów związanych z przysposobieniem obronnym. Część zajęć ma odbywać się w terenie m.in. na strzelnicach. Zmiany obejmą też przyszłych maturzystów, którzy będą mierzyć się ze zmodyfikowaną formą matury ustnej z polskiego. Na zdających czeka tez więcej zadań do rozwiązania.
Matura z polskiego 2022 - wyniki gorsze niż rok temu? Te dane jasno pokazują
Nowy przedmiot w szkole: HiT
Historia i Teraźniejszość zastąpi dotychczasową Wiedzę o Społeczeństwie (WOS). Uczniowie będą zapoznawać się z zagadnieniami z okresu pomiędzy 1945 a 2015 rokiem. Między innymi będą mówić o takich rzeczach jak katastrofa smoleńska czy pandemia COVID-19.
Liczba godzin HiT w szkołach
Historia i teraźniejszość ma być wprowadzana stopniowo. Zmiana ta nie będzie obowiązywała uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej przed rokiem szkolnym 2022/2023. Ci będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie).
Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:
- liceum ogólnokształcące - klasa I –-2 godziny, klasa II - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
- technikum - klasa I - 1 godzina, klasa II - 1 godzina, klasa III - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
- branżowa szkoła I stopnia - klasa I - 1 godzina.
Nowy przedmiot w szkole: PO
Przysposobienie obronne, to kolejna modyfikacja, na którą będą musieli przygotować się uczniowie. Od września 2022 w planie lekcji klas ósmych i pierwszych szkół ponadpodstawowych pojawi się PO. Będzie to zmodyfikowana wersja Edukacji Dla Bezpieczeństwa (EDB). Uczniowie przejdą szkolenie strzeleckie. Będą strzelać z broni kulowej, pneumatycznej czy replik broni strzeleckiej.
Przysposobienie obronne - czego będziemy się uczyć?
- elementami survivalu, w tym poszukiwaniem odpowiedniego miejsca do schronienia
- odpowiednim reagowaniem w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi
- składaniem i rozkładaniem broni
- zasadami pierwszej pomocy w wersji rozszerzonej
- terenoznawstwem
- cyberbezpieczeństwem w wymiarze wojskowym
Nowy przedmiot w szkole: biznes i zarządzanie
Biznes i zarządzanie to przedmiot, z którym młodzież będzie mierzyć się od września 2023 roku. Ma on dostosować edukację do potrzeb rynku pracy i uczelni. Jego celem jest też nauka funkcjonowania w świecie finansów i zarządzania oraz podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych. Ma być realizowany na dwóch poziomach - podstawowym i rozszerzonym. W planach jest wprowadzenie go również na maturę w ramach przedmiotów do wyboru.
Matura poprawkowa 2022 – do kiedy można złożyć papiery
Zmiany w maturach
Zmiany w maturach również staną się faktem. Zdający będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań. Egzaminy mają być trudniejsze. Z kolei wybrany przedmiot rozszerzony, będzie także wymagał minimalnego progu 30 proc. Zmiany w ustnej maturze z polskiego również staną się rzeczywistością. Uczniowie będą losować dwa pytania - jedno będzie dotyczyło wiedzy na temat lektur szkolnych (uczniowie poznają te pytania wcześniej). Drugie będzie sprawdzało wiedzę ze wszystkich lat edukacji. Ma ono dotyczyć zagadnień związanych ze sztuką lub literaturą.