Nowe przedmioty w szkole

i

Autor: pexels.com/Pixabay

Nowe przedmioty w planie lekcji od września 2022. Uczniowie nie będą się nudzić!

2022-07-19 12:28

Nowe przedmioty w szkole pojawią się już w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Można spodziewać się wielu reform. Uczniowie, nauczyciele i rodzice muszą przygotować się na wiele zmian takich jak nowe i zmodyfikowane przedmioty czy zagadnienia od strony praktycznej. Plan lekcji będzie wyglądać trochę inaczej. Co przygotowało Ministerstwo Edukacji? Czego mogą spodziewać się uczniowie?

Reforma szkolnictwa trwa. W nowym roku szkolnym zmian będzie całkiem sporo. Młodzież, zarówno w szkołach podstawowych, w liceach, technikach i branżowych szkołach zawodowych, powinna przygotować się na wiele modyfikacji i zmian w planie lekcji. Ministerstwo Edukacji największą uwagę poświęciło na naukę o czasach najnowszych, czyli z okresu pomiędzy 1945 a 2015 rokiem. Uczniowie będą też zdobywać wiedzę dotyczącą elementów związanych z przysposobieniem obronnym. Część zajęć ma odbywać się w terenie m.in. na strzelnicach. Zmiany obejmą też przyszłych maturzystów, którzy będą mierzyć się ze zmodyfikowaną formą matury ustnej z polskiego. Na zdających czeka tez więcej zadań do rozwiązania.

Matura z polskiego 2022 - wyniki gorsze niż rok temu? Te dane jasno pokazują

Ile czasu uczniowie odrabiają prace domowe w innych krajach?

Nowy przedmiot w szkole: HiT

Historia i Teraźniejszość zastąpi dotychczasową Wiedzę o Społeczeństwie (WOS). Uczniowie będą zapoznawać się z zagadnieniami z okresu pomiędzy 1945 a 2015 rokiem. Między innymi będą mówić o takich rzeczach jak katastrofa smoleńska czy pandemia COVID-19.

Liczba godzin HiT w szkołach

Historia i teraźniejszość ma być wprowadzana stopniowo. Zmiana ta nie będzie obowiązywała uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej przed rokiem szkolnym 2022/2023. Ci będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie).

Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:

  • liceum ogólnokształcące - klasa I –-2 godziny, klasa II - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • technikum - klasa I - 1 godzina, klasa II - 1 godzina, klasa III - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia - klasa I - 1 godzina.

Nowy przedmiot w szkole: PO

Przysposobienie obronne, to kolejna modyfikacja, na którą będą musieli przygotować się uczniowie. Od września 2022 w planie lekcji klas ósmych i pierwszych szkół ponadpodstawowych pojawi się PO. Będzie to zmodyfikowana wersja Edukacji Dla Bezpieczeństwa (EDB). Uczniowie przejdą szkolenie strzeleckie. Będą strzelać z broni kulowej, pneumatycznej czy replik broni strzeleckiej. 

Przysposobienie obronne - czego będziemy się uczyć?

  • elementami survivalu, w tym poszukiwaniem odpowiedniego miejsca do schronienia
  • odpowiednim reagowaniem w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi
  • składaniem i rozkładaniem broni
  • zasadami pierwszej pomocy w wersji rozszerzonej
  • terenoznawstwem
  • cyberbezpieczeństwem w wymiarze wojskowym

Nowy przedmiot w szkole: biznes i zarządzanie

Biznes i zarządzanie to przedmiot, z którym młodzież będzie mierzyć się od września 2023 roku. Ma on dostosować edukację do potrzeb rynku pracy i uczelni. Jego celem jest też nauka funkcjonowania w świecie finansów i zarządzania oraz podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych. Ma być realizowany na dwóch poziomach - podstawowym i rozszerzonym. W planach jest wprowadzenie go również na maturę w ramach przedmiotów do wyboru.

Matura poprawkowa 2022 – do kiedy można złożyć papiery

Zmiany w maturach

Zmiany w maturach również staną się faktem. Zdający będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań. Egzaminy mają być trudniejsze. Z kolei wybrany przedmiot rozszerzony, będzie także wymagał minimalnego progu 30 proc. Zmiany w ustnej maturze z polskiego również staną się rzeczywistością. Uczniowie będą losować dwa pytania - jedno będzie dotyczyło wiedzy na temat lektur szkolnych (uczniowie poznają te pytania wcześniej). Drugie będzie sprawdzało wiedzę ze wszystkich lat edukacji. Ma ono dotyczyć zagadnień związanych ze sztuką lub literaturą.

Sonda
Czy zmiany w edukacji są potrzebne?