Nowa matura 2023 będzie łatwiejsza? Każdy uczeń z pewnością chciałby, aby jego egzamin dojrzałości był prosty i zawierał pytania z lżejszymi zagadnieniami. Czy już za kilka lat rzeczywiście tak będzie? Choć do nowej matury zostało jeszcze bardzo dużo czasu, to już Centralna Komisja Edukacyjna zapowiedziała spore zmiany, które będą dotyczyły absolwentów podstawówki, w której nauka została wydłużona do ósmej klasy. Jak się okazuje, nowe zasady najbardziej widoczne będą na egzaminie z języka polskiego. Póki co ze strony CKE padło kilka pomysłów, aby podczas nowego egzaminu dojrzałości wprowadzić między innymi dyktando. Arkusz ma składać się aż z trzech części, a maturzyści być może sami będą mogli decydować o formie wypracowania. Co ciekawe, do arkusza może zostać dołączona antologia poezji, która ma pomóc uczniom w pisaniu ich pracy.
Przypomnijmy, że 11 sierpnia 2020 roku, wyniki swoich matur poznali tegoroczni absolwenci liceów i techników. Niestety okazało się, że tegoroczne egzaminy zdało tylko 74 procent uczniów, natomiast 17,2 procent osób może przystąpić do poprawki. Matury 2020 nie zdało aż 8,8 procent zdających. Czy zmiany na nowej maturze mogą skutkować poprawieniem skali zdawalności? Jakie zmiany z pytaniami szykuja się w 2023 roku? Szczegóły zdradzamy poniżej.
Matura 2023 - uczniowie poznają pytania przed egzaminem?
Czy uczniowie poznają pytania przed nową maturą, która zacznie się w 2023 roku? Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, zmian podczas nadchodzących egzaminów dojrzałości będzie sporo, szczególnie w języku polskim. Szef CKE zdradził, że maturzyści między innymi poznają pulę pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Ma to wyglądać tak, że uczniowie będą losować dwa zagadnienia dotyczące lektur - jedno z puli publicznej, drugie nie. Planowane są takie zmiany, ponieważ Centralna Komisja Egzaminacyjna chce pokazać, że nie da się zdać matury, nie znając podstawowych lektur.