Nomofobia - nowa choroba cywilizacyjna! Definicja, przyczyny i jak się uchronić to informacje, które powinny zainteresować wszystkich, bez wyjątku. Telefon komórkowy towarzyszy nam każdego dnia, niezależnie czy jesteśmy w domu, w szkole czy też w pracy. Nie jesteśmy w stanie się bez niego obyć, ponieważ to dzięki niemu mamy wrażenie, że stale jesteśmy w kontakcie z całym światem. Telefon daje nam poczucie bycia na bieżąco. Problem zaczyna się wtedy, kiedy brak smartfona w zasięgu ręki, zaczyna wywoływać w ludziach nagły atak paniki.
Nomofobia - co to jest?
Nomofobia (nazwa wywodzi się z języka angielskiego - no-mobile-phobia) to nic innego, jak fobia związana z brakiem dostępu do smartfona i usług mobilnych. Nazwa ta określa dyskomfort psychiczny, a także zaburzenia lękowe, które pojawiają się wtedy, kiedy nie mamy pod ręką telefonu, przez co nie możemy skorzystać z sieci i ze wszystkich aplikacji, które mamy na smartfonie.
Nomofobia to strach nie przed samym brakiem telefonu, ale przed tym, co nas ominie, kiedy nie będziemy mieć przy sobie smartfona. Jesteśmy uzależnieni od aplikacji, ponieważ dzięki nim jesteśmy stale na bieżąco. Wiemy co się dzieje na świecie, u znajomych i u dalekiej rodziny. Telefon już nie jest czymś co ułatwia nam życie, ale bez czego nie potrafimy wyjść z domu. Mówi się, że korzystanie z takich aplikacji jak Facebook czy Instagram, potrafi szybciej uzależniać niż alkohol czy też nikotyna. To naprawdę przerażające.
Polecany artykuł:
W jaki sposób rozpoznać u siebie uzależnienie od telefonu? Jeżeli nie potrafisz wyjść z domu bez niego, rozładowany smartfon wywołuje u ciebie lęk, a podczas spotkania ze znajomymi wolisz scrollować Facebooka, niż z nimi rozmawiać - jesteś uzależniony. Dlaczego telefony stały się nowym nałogiem? Wszystko przez to, że mają one coraz to nowsze funkcje. Już nie służą nam tylko jako narzędzie do komunikacji z bliskimi. Dzisiejsze telefony mają tak wiele możliwości, są tak intuicyjne i wszechstronne, ze zastępują nam kilka przedmiotów.
W jaki sposób chronić się przed nomofobią? Nie ma jednego sposobu, aby uniknąć uzależnienia od telefonu i od internetu. Jedyne co możemy zrobić, to bardziej kontrolować czas, jaki spędzamy z telefonem w ręku. Starajmy się korzystać z niego tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście niezbędne. Jeżeli nomofobia nas dotyczy, możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam wyjść z nałogu.