Noc Kupały i Noc Świętojańska to święta podobne, a jednak wywodzące się z odmiennych tradycji. Obchodzimy je również w innych terminach, a tylko czasami się ze sobą spotykają. Dlaczego zatem tak często je ze sobą mylimy? Obie noce ściśle związane są z nadejściem lata. Łączą je również niektóre obyczaje jak puszczenie wianków na wodę i palenie ognisk. Kiedy obchodzimy Noc Świętojańską, a kiedy Noc Kupały? Dowiedzcie się jak je odróżnić!
Pogoda długoterminowa lato 2018 - jaka pogoda w lipcu i sierpniu w Polsce? Takie pytanie zadają sobie osoby, które planują wziąć urlop, by wypocząć w naszym kraju. Za sprawą amerykańskiej prognozy bardzo dokładnie wiemy, jaka jest przewidywana pogoda na lato 2018. Spo
Kiedy jest Noc Świętojańska?
Noc Świętojańska obchodzona jest zawsze w wigilię Świętego Jana. Jest to obyczaj chrześcijański, który wywodzi się z Nocy Kupały. Powiązana jest ściśle z nadejściem lata. Jedna z legend mówi, że jeśli tej nocy samotnie udamy się do lasu możemy odszukać bardzo rzadki kwiat paproci. Rośnie on tylko wtedy, a jego zdobycie zapewnia szczęście i dobrobyt na długie lata. W 2019 roku Noc Świętojańską obchodzimy w nocy z 23 na 24 czerwca.
Noc Kupały - kiedy jest? Zwyczaje, obrzędy
Noc Kupały to słowiańskie święto ściśle powiązane z nadejściem lata. Nazywano ją również Sobótką lub Palinocką. Przypada w najkrótszą noc w roku, zazwyczaj jest to 21 lub 22 czerwca. Zgodnie z obyczajem, tej nocy można spotkać swojego przyszłego męża lub małżonkę. Panny wrzucały wianki do wody, a zadaniem kawalerów było je wyłowić. Tańczono wokół ognisk i skakano przez nie, by zostać mentalnie oczyszczonym. W 2019 roku Noc Kupały przypada na 21 czerwca.