Noc spadających gwiazd

i

Autor: ADRIAN SLAZOK/REPORTER

perseidy 2024

Noc spadających gwiazd 2024. Czy będą jeszcze widoczne? Maksimum roku Perseidów

2024-08-12 10:34

Sierpień to miesiąc, na którego nadejście z niecierpliwością czekają wszyscy fani zjawisk astronomicznych. To właśnie wtedy mamy do czynienia z maksimum roju Perseidów. Noc spadających gwiazd 2024 za nami. Czy to oznacza, że nie warto już spoglądać w niebo z nadzieją na wypowiedzenie życzenia? Wcale nie!

Noc spadających gwiazd 2024 już za nami. Nie oznacza to jednak, że wszyscy ci, którzy przegapili pokaz na niebie, nie mają już na co czekać i czego wypatrywać. Wręcz przeciwnie! Sierpień obfituje w zjawiska astronomiczne, jednak tym najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym pozostaje maksimum roju Perseidów. W sierpniowe noce meteoryty są widoczne gołym okiem, a czas, kiedy są najbardziej aktywne, nazywa się nocą spadających gwiazd. W 2024 roku noc Perseidów przypada z 12 na 13 sierpnia (inne źródła podają noc z 11 na 12 sierpnia). Jak podają specjaliści, to właśnie wtedy spadać może nawet 100 meteorów w ciągu godziny, a niebo wręcz zajaśnieje! Ci, którzy przegapili ten niesamowity spektakl z niedzieli na poniedziałek, nie powinni załamywać rąk. Przed nami kolejna noc spadających gwiazd. I choć maksimum roju przypada tradycyjnie na pierwszą połowę sierpnia, nie oznacza to, że najbliższa noc to jedyna szansa na zobaczenie "spadających gwiazd". Aktywność Perseidów potrwa prawie do końca miesiąca!

Zobacz też: Noc spadających gwiazd 2024. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie szykuje kosmiczne atrakcje

OBALAMY MITY z ROXIE WĘGIEL. Wydaje na głupoty i nie umie przegrywać?

Perseidy 2024 - kiedy oglądać?

Noc spadających gwiazd 12 sierpnia to wydarzenie, na które czekają miliony. Właśnie w nocy z poniedziałku na wtorek czeka nas wyjątkowy spektakl. Niebo aż zajaśnieje od widocznych gołym okiem meteorytów! Nie jest to jednak jedyna szansa na wypatrzenie spadających gwiazd. Aktywność Perseidów zaczęła się bowiem już 17 lipca i potrwa aż do 24 sierpnia. Po 12.08 częstotliwość ich występowania na niebie będzie spadać.