Noc spadających gwiazd 2017: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów?

i

Autor: pixabay.com/pl Noc spadających gwiazd 2017: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów?

Noc spadających gwiazd 2017: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorów?

2017-08-11 15:20

Noc spadających gwiazd - tak potocznie nazywamy deszcz meteorów - zjawisko, którego nie można przegapić! Kiedy i gdzie spoglądać w niebo?

Deszcz meteorów to potocznie noc spadających gwiazd - zjawisko polegające na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju meteorów. W 2017 roku mamy szansę aż 11 razy podziwiać spadające gwiazdy. Najsłynniejszymi i najbardziej spektakularnymi są letnie deszcze Perseidów. Kiedy i gdzie spoglądać w niebo, aby nie przegapić tych wyjątkowych chwil?

Noc spadających gwiazd 2017: KIEDY 

Deszcz meteorów najbardziej widowiskowy jest w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy to możemy podziwiać letnie deszcze Perseidów. Jest to doskonała okazja do wypowiedzenia życzenia. Im więcej meteorów podczas nocy spadających gwiazd, tym więcej życzeń możemy wypowiedzieć! Pamiętajcie jednak, że to nie jest dwudniowe wydarzenie! Z 12 na 13 sierpnia przypada maximum intensywności spadających gwiazd, ale meteoryty z roju Perseidów przecinają niebo już od 14 lipca a kończy się dopiero 28 sierpnia. Więc jeżeli macie inne plany na noc spadających gwiazd... nic nie szkodzi. Następna też będzie!

Noc spadających gwiazd 2017: GDZIE

Tradycyjnie co roku warszawskie Centrum Nauki Kopernik organizuje wydarzenie Noc spadających gwiazd. Uczestnicy wspólnie oglądają deszcz meteorów w Parku Odkrywców przy Niebie Kopernika, a w tym roku także po raz pierwszy na niedawno otwartych Bulwarach Wiślanych. Specjalnie na czas obserwacji Perseidów nad Parkiem Odkrywców zostanie wyłączona cała iluminacja Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie Parku Odkrywców. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Wszystko po to, aby lepiej widzieć spadające meteory. Jeżeli mieszkacie poza miastem najlepszym miejscem na oglądanie deszczu Perseidów są tereny z jak najmniejszą ilością światła. Do podziwiania tego wyjątkowego zjawiska nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wpatrywać się w jak największy obszar nieba.