Jana Matejkę zazwyczaj kojarzymy ze słynnym "Stańczykiem", "Bitwą pod Grunwaldem" czy też "Hołdem pruskim". Istnieje jednak całkiem sporo dzieł tego artysty, które nie były dotąd prezentowane szerokiej publiczności. Mniej znane oblicze polskiego malarza poznać dzięki trwającej wciąż wystawie "Matejko nieznany" w Zamku Królewskim w Warszawie, a także za sprawą otwartej niedawno ekspozycji "Pod powiekami aniołów"we wnętrzach Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To właśnie w stolicy Małopolski, wśród mało znanych dzieł Matejki zobaczymy prawdziwą perełkę - "Studium całej figury chłopca". Atrakcyjności krakowskiej wystawie dodaje fakt, że obraz nie był nigdy dotąd prezentowany publicznie.
"Studium całej figury chłopca" - burzliwe losy obrazu
Jan Matejko namalował to płótno w 1896 r., mając zaledwie 18 lat. Tytułowym chłopcem uwiecznionym na obrazie był starszy brat artysty. Praca nigdy dotąd nie trafiła na żadną wystawę - zawsze znajdowała się w rodzinie Matejków i była przekazywana kolejnym pokoleniom. Przez wiele lat dzieło znajdowało się w posiadaniu Zygmunta Matejki, który przechowywał je we wsi Bieńczyce, nieopodal Krakowa. Następnie "Studium całej figury chłopca" trafiło na Karmelicką do córek Zygmunta - Wandy i Zofii.
Podczas wojennej zawieruchy praca trafiła najpierw do jednego z pałaców na terenie Małopolski. Obecnie jest w posiadaniu właścicieli mieszkających w Warszawie. Dzięki ich uprzejmości płótno można po raz pierwszy podziwiać właśnie w gmachu krakowskiej uczelni.
Nieznany obraz Matejki będzie prezentowany w Warszawie
Wystawa "Pod powiekami aniołów" potrwa tylko do 22 kwietnie br. Jeżeli nie uda wam się obejrzeć tej ekspozycji, nic straconego. Kolejnym przystankiem na trasie obrazu "Studium całej figury chłopca" będzie Zamek Królewski w Warszawie. Dzieło dołączy do trwającej od 4 marca wystawy "Matejko nieznany", na którą składają się obrazy mistrza z prywatnych kolekcji.