Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych pianistów wszech czasów, którego twórczość na stałe wpisała się w kanon światowej kultury, zdaje się być artystą nie do końca jeszcze zbadanym. W głębi archiwów Morgan Library & Museum na Manhattanie dokonano przypadkowego odkrycia. Kurator Robinson McClellan natknął się na nieznany dotąd zapis walca, którego autorem jest polski pianista.
Rękopis podpisany nazwiskiem Chopina
Kurator Robinson McClellan, przeprowadzając rutynowy przegląd muzealnych zbiorów w Morgan Library & Museum, natrafił na podniszczony zapis nutowy. Wśród licznych artefaktów związanych z wielkimi postaciami sztuki i kultury, jak pocztówki Picassa czy listy Czajkowskiego, odnalazł dokument, który początkowo wydawał się mało interesujący. Jednak po bliższej analizie, gdy dostrzegł na pożółkłym papierze podpis „Chopin” oraz słowo „walc”, uświadomił sobie, że być może trzyma w rękach nieznany dotąd utwór tego kompozytora.
Zaintrygowany odkryciem, McClellan sfotografował zapis nutowy i w domowym zaciszu próbował go zagrać. W rozmowie z „The New York Times” przyznał, że nieco inny niż wszystkie dotychczasowe utwory Chopina. Postanowił więc przesłać zdjęcie nut znanemu chopinologowi, Jeffreyowi Kallbergowi z Uniwersytetu Pensylwanii.
Co wykazała analiza?
Eksperci zajmujący się twórczością Chopina, badali strukturę papieru, atrament, a także charakter pisma, którym były zapisane nuty. Ustalono, że zapis prawdopodobnie pochodzi z XIX wieku, co potwierdziło możliwość jego autentyczności. Przeanalizowano również muzyczny styl utworu, który, jak się okazało, wykazuje cechy charakterystyczne dla dzieł Chopina.
Walca zagrał chiński pianista Lang Lang
Dzieło trafiło w ręce jednego z najwybitniejszych współczesnych pianistów – Langa Langa, który zagrał je i podzielił się swoimi wrażeniami.
Nie jest to najbardziej skomplikowany utwór Chopina, ale jednocześnie jego styl wybrzmiewa tu tak autentycznie, jak tylko można to sobie wyobrazić
- powiedział muzyk w rozmowie z "New Jork Times".
Pianista wykonał utwór Chopina . Nagranie można zobaczyć na TikToku NY Timesa.
Fryderyk Chopin i jego twórczość
Chopin, urodzony w 1810 roku w Żelazowej Woli, jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów tworzących dotychczas. Jego twórczość, będąca syntezą europejskich wpływów i polskiej muzyki ludowej, od zawsze zachwycała ekspresją, melodią i emocjonalną głębią. Jego kompozycje do dziś stanowią inspirację dla muzyków na całym świecie. Utwory Chopina, od preludiów po polonezy, są wykonywane przez największych pianistów w najważniejszych salach koncertowych. Co pięć lat w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, które jest uważane za prestiżowe wydarzenie.
Ciekawostki na temat Fryderyka Chopina
- Już jako młody chłopiec wykazywał wyjątkowy talent muzyczny – miał zaledwie 7 lat, gdy skomponował swoje pierwsze polonezy.
- Swój pierwszy koncert publiczny zagrał 24 lutego 1818 roku, w wieku 8 lat, w Pałacu Prezydenckim, który wtedy nazywał się Radziwiłłowskim, zdobywając uznanie warszawskiej publiczności. Wykonał wówczas jeden z koncertów fortepianowych W. Vojtécha Jíroveca, znanego również jako Adalbert Gyrowetz.
- W 1830 roku Chopin opuścił Polskę, by podróżować po Europie. W czasie wybuchu Powstania Listopadowego przebywał w Wiedniu, a potem osiedlił się na stałe we Francji.
- Chopin znany był z tego, że komponował niemal wyłącznie na fortepian, tworząc dzieła pełne emocji i ekspresji, co przyniosło mu przydomek „poety fortepianu”.
- Przez całe życie zmagał się z chorobą płuc, prawdopodobnie gruźlicą, która znacznie ograniczała jego działalność koncertową. Męczyły go napady kaszlu i krwioplucie.
- Chopin zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu w wieku 39 lat. Zgodnie z jego życzeniem, jego serce zostało przetransportowane do Polski, gdzie jest przechowywane w warszawskim kościele Świętego Krzyża.