Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. To święto, które nazywane jest również Niedzielą Męki Pańskiej, przypada w szóstą niedzielę Wielkiego Postu. W 2022 roku Niedzielę Palmową będziemy obchodzili 10 kwietnia. Tego dnia w polskich kościołach będziemy mogli zobaczyć katolików ze zdobnymi palmami w rękach. Kiedyś były to po prostu obsypane baziami wierzbowe gałązki. Później palmy zaczęto wykonywać z suszonych kwiatów i traw, bukszpanu czy bibuły. Niektóre palmy są bardzo spektakularne i często zaskakują ogromnym rozmiarem. Organizowane są również konkursy. Skąd wzięła się ta tradycja?
Niedziela Palmowa 2022 - kiedy wypada i co symbolizuje? Data i tradycja
Niedziela palmowa 2022 - historia
W Niedzielę Palmową wspomina się uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy jako Mesjasza Króla. Wydarzenie to opisali wszyscy czterej ewangeliści. Jak podkreślają, mieszkańcy Jerozolimy witali wtedy Jezusa jako ich króla i wyzwoliciela. Dlaczego jednak tego dnia nosimy do kościoła palmy?
Palmy - geneza tradycji
Według wierzeń, podczas wjazdu Chrystusa do Jerozolimy pod nogi osiołka, na którym jechał, rozkładano szaty, a dzieci machały na cześć Jezusa palmowymi gałązkami. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, a podczas mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej.