Wojciech Kilar zmarł w niedzielę nad ranem w Katowicach po długiej walce z chorobą - informację przekazał prezes Jerzy Kornowicz prezes Związku Kompozytorów Polskich.
Wojciech Kilar był jednym z najwybitniejszych kompozytorów w historii polski. Artysta zadebiutował w 1947 roku na konkursie Młodych Talentów jako pianista. W latach 60. wraz z Krzysztofem Pendereckim oraz Henrykiem Góreckim współtworzył nową, polską szkołę awangardową, a także kierunek muzyczny sonoryzm. Moi koledzy, którzy dziś są lekarzami, inżynierami, doskonale sobie z tym radzili. Ja nie mogłem pojąć, co to są te kropeczki: jedna pusta, druga czarna - mówił o sobie i nauce nut.
Na świecie kompozytor znany jest głównie jako twórca muzyki filmowej. W jego dorobku znalazło się ich ponad 130. Skomponował muzykę do takich filmów jak: "Pianista" i "Dziewiąte wrota" Romana Polańskiego, "Cwał" Krzysztofa Zanussiego, "Dracula" Francisa Ford Coppoli, "Ziemia obiecana" i "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza. Byliśmy troszeczkę jak bracia, którzy obok siebie żyli i razem pracowali - mówi TVN24 Kazimierz Kutz.
Kompozytor bardzo związany z Górnym Śląskiem, gdzie mieszkał. W swojej twórczości nawiązywał do religii, kwestii metafizycznych, tematów góralskich.
Wojciech Kilar był postacią awangardową i bezkompromisową. - To właśnie odrębność i bezkompromisowość Kilara umożliwiły mu zrobienie spektakularnej kariery w Hollywood. Tam niezależność jest paradoksalnie ceniona bardziej niż gdziekolwiek indziej - mówi Andrzej Wajda.
Kompozytor został uhonorowany najwyższym, polskim odznaczeniem państwowym - Orderem Orla Białego. Był laureatem wielu m.in.: Złotej Kaczki za muzykę do "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy.
Dzisiaj tysiące uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na studniówkach i balach zakończeniowych tańczy do jego "Poloneza".
Wojciech Kilar - Polonez - Pan Tadeusz
Wojciech Kilar - Orawa
KZ