Nauka zdalna - czy wyłączony mikrofon oznacza nieobecność? Uczniowie uważajcie, za te rzeczy można dostać uwagę! Nasz kraj od jakiegoś czasu jest objęty czerwoną strefą. Zgodnie z decyzją polskiego rządu młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przeszła na tryb zdalny. Oznacza to, że podobnie jak w marcu, uczniowie kontynuują naukę prosto ze swoich domów przy użyciu przeróżnych internetowych platform oraz oczywiście połączenia z internetem. Póki co, przerwa od nauki stacjonarnej, została zapowiedziana do 8 listopada 2020 roku, jednak niewykluczone jest, że ta decyzja może zostać zmieniona, a nauka zdalna nieco się wydłuży.
Nauka zdalna wiąże się w większości przypadków z włączeniem komputera, mikrofonu oraz kamerki. Niestety niekiedy niektórym uczniom może szwankować internet lub zawieszać się dana platforma. Co w takiej sytuacji? Czy nauczyciel może postawić nieuwagę, bądź nieobecność uczniom, jeśli nie będą logować się na lekcje? Co jeśli ktoś wyłączy mikrofon i kamerkę?
Nauka zdalna - za co można dostać uwagę?
Podczas nauki zdalnej uczniowie mogą za niektóre wybryki dostać uwagę lub nawet nieobecność. Niestety pedagodzy w tym trudnym czasie nie są w stanie przewidzieć, kto mówi prawdę odnośnie zerwanego łącza, a kto po prostu robi sobie zdalne wagary. Jeśli więc uczeń nie pojawi się na lekcji przez pierwsze 15 minut, może skutkować to wpisaniem nieobecności. Co z kamerką i mikrofonem? Otóż wszystko zależy od danego nauczyciela i jego podejścia do sytuacji. Niektórzy wymagają włączenia kamerki tylko przy sprawdzaniu obecności, a inni podczas trwania całej lekcji. Mikrofon w większości przypadkach musi być włączony, gdyż pedagog może wzywać uczniów do udzielenia odpowiedzi na jego pytanie. Jeśli uczniowie robią sobie żarty i przeszkadzają w lekcjach online, mogą spodziewać się zwrócenia uwagi przez nauczyciela lub nawet wpisania uwagi do dziennika, lub powiadomienia rodziców o wybryku. Oczywiście z każdej sytuacji jest wyjście, a o wpisaniu nieobecności czy uwagi zależy tylko i wyłącznie od danego nauczyciela.