Nauka hybrydowa dla ósmoklasistów i maturzystów od stycznia 2021 roku? Ten scenariusz wydaje się możliwy, o czym poinformował sam minister edukacji Przemysław Czarnek w najnowszej rozmowie poświęconej przyszłości polskiego szkolnictwa. Nie jest tajemnicą, że pandemia koronawirusa znacznie zmieniła funkcjonowanie placówek oświatowych. Od listopada wszyscy uczniowie ponownie przeszli na nauczanie zdalne, które miałoby się zakończyć 18 stycznia, tuż po feriach zimowych. W tym roku przerwę od nauki zaplanowano dla wszystkich w jednym terminie. Ferie zimowe będą trwały od 4 do 17 stycznia 2021 roku, a poprzedzi je przerwa świąteczna. Ta będzie trwać od 23 grudnia do 3 stycznia. Tym samym uczniowie mogą liczyć na prawie miesiąc wolnego.
Ferie zimowe i co dalej? To pytanie zadają sobie uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. W kwestii powrotu do szkół ponownie wypowiedział się szef Ministerstwa Edukacji Narodowej. W rozmowie z radiową Jedynką potwierdził, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powrót do szkół najmłodszych uczniów z klas I-III. Jeśli chodzi o maturzystów i ósmoklasistów, to niewykluczone, iż przejdą oni na tryb hybrydowy.
Nauka hybrydowa od stycznia 2021?
Nauka hybrydowa nie jest nowym rozwiązaniem. Korzystano z niej już na początku roku szkolnego, jeszcze przed ponownym zamknięciem szkół. Możliwe, że po feriach zimowych w taki sposób edukację kontynuować będą przygotowujący się do egzaminów ósmoklasiści i maturzyści. Taki scenariusz rozważa minister edukacji Przemysław Czarnek.
- Liczę na to, że sytuacja pandemiczna, dzięki odpowiedzialnej postawie całego społeczeństwa, ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwość również jakiegoś hybrydowego powrotu również starszych klas, w pierwszej kolejności klas ósmych, maturalnych, najwyższych programowo klas szkół zawodowych, bo przecież to jest młodzież, która dzisiaj potrzebuje również tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami z uwagi na egzaminy, które ich czekają - powiedział.
Wszelkie oficjalne informacje mają pojawić się na początku stycznia. Przypomnijmy, że tegoroczni ósmoklasiści i maturzyści mogą być przygotowani na zmiany w liczbie wymagań egzaminacyjnych. W grudniu mają zostać przekonane szczegółowe postanowienia resortu z uwzględnieniem nadesłanych uwag.