Nauczyciele dostają SMSy z zaproszeniem do sprawdzania matur 2023. Okręgowe Komisje Egzaminacyjne proszą pedagogów, którzy mają specjalne uprawnienia, by zgłosili się do odpowiednich punktów. Kuszą ich możliwością dorobienia sobie kilkudziesięciu złotych za jeden egzamin, ale również tym, że jeśli się nie zgłoszą, to powinni liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Choć w Polsce ponad 200 tysięcy pedagogów posiada potrzebne uprawnienia do sprawdzania matur, to w tym roku wielu nauczycieli postanowiło zrezygnować z takiej możliwości. Wszystko ze względu na to, zbyt wielką ilość pracy, w stosunku do czasu poświęconego na sprawdzenie jednego arkusza, ale również fakt, że tegoroczny egzamin dojrzałości będzie znacznie różnił się od testów z poprzednich lat. Pedagodzy podkreślają, że z powodu oparcia formatu matury 2023 na nowej podstawie programowej, pracy będzie zdecydowanie więcej.
Matura 2023 trudniejsza. TE słowa dyrektora CKE nie pozostawiają złudzeń
Sprawdzanie matur 2023 - SMSy do nauczycieli
Każdy z nauczycieli, który chciałby dorobić, sprawdzając maturalne arkusze, ma czas do 31 marca, by zgłosić się do odpowiedniej dla siebie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jednak ze względu na małe zainteresowanie, Okręgowe Komisje Egzaminacyjne postanowiły wysłać do nauczycieli specjalne SMSy z zaproszeniem do sprawdzania egzaminów.
Przypominamy, że skreślenie z ewidencji egzaminatorów następuje w przypadku nieusprawiedliwionego nieuczestniczenia w pracach dotyczących przeprowadzania egzaminu.
Wielu pedagogów sugeruje, że nie zgłosi się do tegorocznego sprawdzania egzaminów, ze względu na nową formę matury, która przysporzy trudności nie tylko uczniom, ale również im. Według nich stawka nie jest adekwatna do ilości pracy. Nauczyciele nie ukrywają tego, że przyswojenie nowych zasad zajmie im zdecydowanie więcej czasu. Podkreślają również, zdecydowanie sprzeciwiają się maturze z języka polskiego w nowej formie.
Matura z języka polskiego 2023 - zmiany. Znacznie wzrosła liczba obowiązkowych lektur!
Stawki za sprawdzenie matury z:
- języka polskiego na poziomie podstawowym (część testowa egzaminu) - 11,40 złotych
- języka polskiego na poziomie podstawowym (wypracowanie) - 27,58 złotych
- języka obcego na poziomie podstawowym - 16,30 złotych
- matematyki na poziomie podstawowy - 26,48 złotych