Najpopularniejsze zawody w Polsce 2018 - kogo szukają pracodawcy? To pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób, które w tym roku zdały Maturę, planują studia albo po prostu rozglądają się za pracą. Warto rozważyć tę kwestię także przed wyborem liceum, technikum czy szkoły zawodowej, które również mają na celu przygotowanie nas do pracy. Jakie zawody w Polsce są najpopularniejsze i najbardziej pożądane?
Najpopularniejsze zawody w Polsce 2018
Podjęcie decyzji o wyborze ścieżki kariery to jeden z najważniejszych kroków w życiu. Choć oczywiście nigdy nie mamy 100% gwarancji, że znajdziemy zatrudnienie w wybranym przez nas zawodzie, warto sprawdzić, jacy pracownicy są obecnie najbardziej poszukiwani. Badanie na ten temat co roku przeprowadza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to jedynie prognoza, jednak można wyciągnąć z niej istotne wnioski.
Perspektywy 2018 - ranking uczelni wyższych przygotowany przez serwis właśnie się ukazał! Publikowany każdego roku ranking Perspektyw to lista najlepszych szkół wyższych w Polsce. Dzięki rankingowi uczelni tworzonemu od 2000 roku dowiaduje
Barometr Zawodów na 2018 prognozuje, że najbardziej brakuje osób na następujących stanowiskach:
- betoniarze i zbrojarze
- brukarze
- cieśle i stolarze budowlani
- cukiernicy
- dekarze i blacharze budowlani
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
- fryzjerzy
- kierowcy autobusów
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży
- kucharze
- magazynierzy
- mechanicy pojazdów samochodowych
- monterzy instalacji budowlanych
- murarze i tynkarze
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
- operatorzy obrabiarek skrawających
- opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
- piekarze
- pielęgniarki i położne
- pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
- robotnicy budowlani
- robotnicy obróbki drewna i stolarze
- samodzielni księgowi
- spawacze
- szefowie kuchni
- ślusarze
Jak widać, pracodawcy w większości poszukują osób wcale nie po studiach, ale z wykształceniem zawodowym. Z kolei osoby, dla których jest najmniej pracy w zawodzie, to: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy oraz pedagodzy.
Całość badania można znaleźć TUTAJ.
Imię towarzyszy nam przez całe życie, dlatego tak ważne jest byśmy odpowiednio wybrali je dla naszych przyszłych dzieci. Nie powinno być ono uwłaczające, ani ośmieszające. Co jednak kiedy bardzo chcemy być oryginalni? Polacy marzą o nadawaniu dzieciom niekonwencjonalnych imion