Dziecko

i

Autor: Canva

Najpopularniejsze polskie imiona sprzed 450 lat. Tak nazywano dzieci wieki temu!

2021-01-10 20:29

Wybranie imienia dla dziecka to zawsze wielkie wydarzenie dla rodziców. Tak było od zawsze - dawniej bardzo duże znaczenie przykładało się do ukrytego znaczenia danego imienia lub jego pochodzenia. Dziś większą wagę przykłada się do jego brzmienia lub skojarzeń, jakie wywołuje. Często także dzieci otrzymują imiona po dziadkach, pradziadkach lub innych członkach rodziny. Jak brzmiały najczęściej nadawane w Polsce imiona przed wiekami?

Najpopularniejsze polskie imiona sprzed 450 lat. Tak nazywano dzieci wieki temu. Jakie imiona królowały w XIV i XV wieku? Na wybór imienia rodzice często poświęcają bardzo dużo czasu. Nic w tym dziwnego - wszystkim rodzicom bardzo zależy, aby ładnie brzmiało, było łatwe do zapamiętania, a często także - aby wyróżniało dziecko. Wielu rodziców przy wyborze imienia sugeruje się także obecną modą. A moda na dane imiona również bardzo często się zmienia. Na popularność danych imion często wpływ mają znane w danym momencie osoby czy nawet postaci z filmów czy seriali. Przykładem na to może być chociażby bardzo duża liczba dziewczynek w Stanach Zjednoczonych nazwanych Khaleesi od bohaterki serialu Gra o tron. W początkowych dziejach Polski bardzo popularne były imiona pochodzące od cech wyglądu czy od codziennych przedmiotów. Z czasem zaczęły być one wypierane przez imiona chrześcijańskie i, okazuje się, że 450 lat temu zestawienie najpopularniejszych imion nie różniło się tak bardzo od tych obecnych.

Najpopularniejsze polskie imiona sprzed 450 lat. Tak nazywano dzieci wieki temu

Pojawienie się chrześcijaństwa w Polsce bardzo mocno wpłynęło na nadawanie dzieciom imion. Wiele z nich pochodziło z Biblii lub było imieniem teoforycznym, czyli odnoszącym się do Boga. I tak w XIV i XV w. najpopularniejszym imionami męskimi były Mikołaj, Jan, Piotr i Stanisław, a żeńskimi - Małgorzata, Katarzyna, Anna i Dorota. Chociaż przez lata popularność tych imion nieco się zmieniała, część z nich - zwłaszcza Jan, Piotr, Anna i Katarzyna - cały czas znajdują się na szczytach list najczęściej nadawanych imion dziecięcych. Nieco później, bo już w XVI i w XVII wieku do najpopularniejszych polskich imion zaczęły zaliczać się także Andrzej, Wojciech, Zofia, Marianna i Barbara.

Sonda
Czy chciałbyś, aby Twoje dziecko miało obcobrzmiące imię?
ESKA XD #013