Polskie podcasty mają się całkiem nieźle, a z roku na rok powstaje ich coraz więcej! To tylko pokazuje, jak wielu odbiorców tego typu treści jest w naszym kraju. Co prawda rynek ciągle się rozwija i jeszcze wiele przed nami, ale na brak materiałów wcale nie możemy narzekać. Interesują nas książki? Proszę bardzo. Wystarczy wejść na serwis z audiobookami i najczęściej znajdziemy tam wszystko to, czego szukamy. Jeżeli chcemy posłuchać rozmowy z gwiazdą, z reprezentantem jakiegoś konkretnego zawodu, ciekawych historii z kryminalnego świata lub zasięgnąć eksperckiej wiedzy lub innego spojrzenia w danej dziedzinie, to również nic nie stoi na przeszkodzie. Treści jest tak dużo, że czasem trudno wybrać coś konkretnego. Dlatego zebraliśmy te najciekawsze, a jednocześnie cieszące się niemałą popularnością podcasty w jednym miejscu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Podcasty i audiobooki - gdzie słuchać? 5 najpopularniejszych platform
Najpopularniejsze podcasty w Polsce 2023. Kogo warto posłuchać?
Polacy lubią kryminały. To jeden z tych gatunków filmowych, który naprawdę świetnie nam wychodzi. Okazuje się jednak, że nie tylko na ekranie, ale również w formie audio. Podcasty z historiami i ciekawostkami kryminalnymi ciągle utrzymują się na topie w najchętniej słuchanych. Można do nich zaliczyć, m.in. "Kryminatorium" (Marcin Myszka), czy "Piąte: nie zabijaj" (Justyna Mazur). Jeżeli chodzi o podcasty warte przesłuchania, to warto również sięgnąć po audycję Mariki Szwal "Nie-winna Sztuka", w którym można usłyszeć ciekawostki o artystach, których bardzo prawdopodobne, że wcześniej nie słyszeliście. To podcast o sztuce, ale na pełnym luzie i w zupełnie innym wydaniu, niż można się tego spodziewać. To oczywiście nie wszystko. Poza wyżej wymienioną trójką, warto również przesłuchać:
- Podcastex (audycja o latach dziewięćdziesiątych - zjawiskach, serialach, postaciach i nie tylko)
- Dział zagraniczny (wydarzenia na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, często nawet wcale)
- Raport o Stanie Świata (znany i jeden z najbardziej profesjonalnych podcastów o sprawach międzynarodowych, prowadzy przez doświadczonego dziennikarza - Dariusza Rosiaka)
- Zbrodnie bez cenzury - Renata z Worka Kości (jeden z najciekawszych podcastów True Crime)
- SpoilerMaster (o filmach bez strachu przed spoilerami)
- Tu Okuniewska (przemyślenia autorki na wiele różnych tematów i życia codziennego)
- Kwadrans na angielski (nauka języka angielskiego, rozbudowa słownictwa, a to wszystko w maksymalnie 15 minut)
- Przemek Górczyk Podcast (ciekawe rozmowy z naukowcami, sportowcami, biznesmenami, ale też influencerami i artystami)
- Żurnalista (wywiady głównie ze znanymi osobami; rozmowy, które cieszą się ogromną popularnością w Polsce)
- Chodź na słówko (o radzeniu sobie ze stresem i negatywnymi myślami, techniki relaksacyjne i mindfulness)
- O zmierzchu (o relacjach, seksie, sensie i emocjach)
Popularni twórcy podcastów na Targach Książki i Mediów VIVELO 2023
W dniach 18-21 maja 2023 roku, odbędą się w Warszawie Targi Książki i Mediów VIVELO. Podczas wydarzenia pojawi się również specjalna strefa #audio, w której wszyscy fani podcastów i seriali audio będą mogli odpocząć, a także zrelaksować się w słuchawkach i doświadczyć ciekawych rozmów. Wśród gości nie zabraknie popularnych twórców słuchowisk internetowych. Swoją obecność potwierdzili, m.in. Justyna Mazur (Piąte: nie zabijaj) oraz Marcin Myszka (Kryminatorium). Pojawi się też Krzysztof Czeczot z ekipą aktorów w rozmowie "Co zamiast NETFLIXA?" i Maciej Makselon, czyli redaktor prowadzący w wydawnictwie WAB, który swoim przemówieniem o feminatywach na TEDxKoszalin rozbił bank i wywołał medialną burzę.