Najkrótszy dnień w roku 2022 przypada w momencie przesilenia zimowego. Oznacza to, że data najkrótszego dnia w roku 2022 to dokładnie ten sam dzień, w którym rozpoczyna się astronomiczna zima. Zmieniające się pory roku wypływają nie tylko na pogodę za oknem, ale także na różnice w czasie trwania dnia. Wiosna i lato to pory roku, w których dni są zdecydowanie dłuższe. Natomiast z każdym kolejnym dniem jesieni dzień znacząco się skraca i szybciej robi się ciemno. Różnica pomiędzy najkrótszym, a najdłuższym dniem w 2022, będzie wynosiła około 9 godzin. Dobrą wiadomością jest to, że po najkrótszym dniu w roku, zawsze, każdy kolejny będzie już tylko dłuższy.
Kalendarzowa zima 2022 - data. Kiedy zaczyna się astronomiczna zima?
Najkrótszy dzień w roku 2022 - kiedy
Najkrótszy dzień w roku w Polsce ma miejsce zawsze podczas przesilenia zimowego. W 2022 roku najkrótszy dzień przypada na 21 grudnia.
Najkrótszy dzień w roku 2022 - ile trwa?
To, ile trwa najkrótszy dzień w 2022 roku zależy od tego, w której części Polski się znajdujemy. W teorii jego długość wynosi ponad 7 godzin, jednak np. w Zakopanem wchód słońca będzie zdecydowanie wcześniej, bo już około godziny 7:30, a w Ustce około godziny 8:10, co daje nam pół godziny różnicy.
Karnawał 2023 - kiedy się zaczyna i ile trwa? [DATA, TERMIN]
Przesilenie zimowe - co to?
Przesilenie zimowe, to określenie na wędrówkę Słońca po zwrotniku Koziorożca. By zaistniało przesilenie grudniowe muszą zostać spełnione dwa warunki. Pierwsze to górowanie Słońca w zenicie. Drugim warunkiem jest fakt, że na północnej półkuli Ziemi, Słońce znajduje się w zwrotniku Koziorożca, czyli jest najdalej, jak to tylko możliwe, wysuniętej na południe szerokości geograficznej.