Najczęstsze powikłania po zabiegu tatuażu - jak się przed nimi uchronić?

i

Autor: Fot. eska.pl Tatuaż

Najczęstsze powikłania po zabiegu tatuażu – jak się przed nimi uchronić?

2017-11-30 12:21

Reakcje uczuleniowe, stan zapalny, bliznowce, infekcje bakteryjne i wirusowe - to możliwe powikłania po źle wykonanym tatuażu. Jak w porę poznać, że dzieje się coś niedobrego? 

Salon i wzór wybrane, termin umówiony - do wymarzonego tatuażu zostało już tak niewiele. W takiej chwili nie myślimy, że coś może pójść nie tak. Jak się uchronić przed groźnymi powikłaniami i nie rezygnować z marzenia o tatuażu?  Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, proces wykonywania tatuażu ma znamiona zabiegu medycznego. Tatuator przerywa ciągłość skóry i wprowadza do niej pigment. Początkowo tusz często traktowany jest przez układ immunologiczny jako ciało obce. W trakcie lub po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, lekki stan zapalny, a przy długich sesjach nawet stan podgorączkowy. To naturalna reakcja organizmu i przy prawidłowo wykonanym zabiegu objawy te powinny szybko ustąpić. Co jednak kiedy tak się nie dzieje? Kiedy powinniśmy się szczególnie zaniepokoić?

Tatuaż - jak wyglądają objawy powikłania? 

- Jednym z najbardziej nieprzyjemnych powikłań po zabiegu tatuażu jest ostry stan zapalny, do którego dochodzi w wyniku zbyt mocnej i głębokiej pracy igłą w skórze. Jego objawem, jest mocne pieczenie i obrzęk tatuażu utrzymujące się powyżej 3-4 dni, stan ropny lub podejście pod naskórek płynu surowiczego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem. - podpowiada Patryk Walęga, właściciel studia tatuażu artystycznego Time4Tattoo. Po wykonanym tatuażu może wystąpić także uczulenie na składniki zawarte w pigmencie. Ponieważ producenci barwników nie informują szczegółowo o składzie produktu, nie można wcześniej w 100% wykluczyć wystąpienia reakcji alergicznej. Można natomiast zniwelować prawdopodobieństwo jej wystąpienia używając pigmentów znanych producentów. Warto wybierać sprawdzone, renomowane studia tatuażu, które nie oszczędzają na jakości. 

Dziewczyna z tatuażem oczu nie była jedyną ofiarą. Zarzuty dla tatuatora

Autor: brak danych

  Dziewczyna z tatuażem oczu ujawniła przerażające szczegóły przeprowadzenia zabiegu. Chciała być jak Popek, ale jak się okazuje wszystko poszło nie tak, jakby sobie tego życzyła. Teraz na jedno oko już nie widzi, a w drugim powoli traci wzrok. Decydując si

Tatuaże - groźne konsekwencje

Zdecydowanie najbardziej niebezpiecznymi powikłaniami po zabiegu tatuażu są infekcje wirusowe i bakteryjne skóry. Dochodzi do nich w wyniku złej higieny stanowiska pracy lub narzędzi. Efektem może być zarażenie gronkowcem, paciorkowcem, liszajcem zakaźnym, niesztowicą czy łupieżem rumieniowym. W skrajnych przypadkach może dojść do zarażenia wirusem HCV lub HIV. Choroby te są nieuleczalne, a zbyt późno zdiagnozowane doprowadzają do spustoszenia w organizmie. Skrajną konsekwencją źle wykonanego zabiegu np. w okolicy stawu jest także upośledzenie jego funkcji, przez tworzące się przykurcze. Często bagatelizowanym powikłaniem są także blizny przerostowe i bliznowce, które także powstają przez za mocne działania tatuatora igłą w skórze. W efekcie tego wiele osób zostaje na całe życie z wystającymi, wypukłymi i nieestetycznymi tatuażami, które zamiast zdobić - szpecą. Powikłania po zabiegu tatuażu zdarzają się rzadko, jednak warto mieć świadomość ewentualnych konsekwencji oraz tego, jak się przed nimi uchronić. - Wiele zależy od standardu miejsca i profesjonalizmu tatuatora. Polecam przed wizytą dokładnie poczytać opinie o wybranym studio. Renomowane salony prawdopodobnie korzystają z wysokiej jakości materiałów. W trakcie samego zabiegu należy zwrócić uwagę czy tusze mają aktualną datę ważności i są rozlewane do kubeczków przy nas. Narzędzia powinny być sterylnie zapakowane i rozpakowane dopiero podczas sesji, przy kliencie. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko powikłań ze swojej strony, można sprawdzić wcześniej u lekarza czy nie mamy alergii skórnych, tendencji do powstawania blizn lub niskiej krzepliwości krwi. - radzi Patryk Walęga ze studia tatuażu artystycznego Time4Tattoo.  Stosowanie się do tych kilku wskazówek może uratować nas przed szpecącymi powikłaniami i dramatycznymi dla zdrowia skutkami. Warto się z nimi zapoznać jeśli planujemy niedługo zabieg. 

Źródło: Materiały pasowe